Menu
Jerzy Szlachta

Jerzy Szlachta

PREMIERA: RAINY DAY – ZEW DESZCZU

Zew Deszczu - drugi singiel Rainy Day w 2026 roku, zapowiadający czwartą płytę długogrającą, która zostanie wydana jesienią 2026 roku. Premiera utworu oraz teledysku - 1 lipca 2026 r.

Rainy Day, to grupa z Warszawy, grająca melodyjny rock autorski – „deszczowy rock”, która dotychczas wydała trzy długogrające płyty autorskie: Wykute w deszczu - 2018 rok, Dekadencja - 2021 rok oraz Rainy Day III - 2024 rok.

Rainy Day jest zespołem, który co do zasady, w swoich produkcjach opiera się praktycznie wyłącznie na brzmieniach żywych instrumentów, celem zespołu jest to, aby utwory na płytach i koncertach brzmiały w podobny sposób.

O nowym singlu opowiada Wojciech Jakub Kubicki – lider zespołu, wokalista, gitarzysta i kompozytor:

„Nowy singiel – Zew Deszczu, wpisuje się idealnie w nasz styl, który polega na różnorodności brzmieniowej w ramach melodyjnego rocka i pop rocka, gdzie najczęściej łączymy brzmienia gitar elektrycznych i akustycznych. Zew Deszczu jest bardzo naturalną i spontaniczną realizacją oddającą nasze brzmienie i klimat naszej muzyki. Podobnie, jak zdecydowana większość naszych utworów, jest to produkcja oparta wyłącznie o żywe organiczne instrumenty – perkusję, bas, gitary elektryczne, gitary akustyczne i naturalny wokal.

Co do realizacji i produkcji, to jak zwykle, sekcja bębny i bas nagrane na setkę w Studio w Laskach u Damiana Pietrasika, realizacja Radek Bednarek, gitary i wokale u mnie, w moim prywatnym studio. Miks i master w Studio u Piotrka Szumskiego. Czyli, niezmiennie taki sam proces produkcji i ta sama ekipa od lat 

A wideo, to moja kolejna produkcja z użyciem narzędzi AI. Od wielu lat bawię się w realizacje wideo, a od pewnego czasu pracuję również na różnych narzędziach AI, które pozwalają mi zobrazować moje pomysły w sposób praktycznie bez ograniczeń. Również do naszych poprzednich singli – „Popiół i diament” i „Bukareszt” sam zrealizowałem teledyski.

Teledysk Zew Deszczu jest kolejnym krokiem do przodu i wizualnie i w sensie technicznym.

Utwór jest pozytywny, wakacyjny. Co do treści teledysku, opowiada on romantyczną historię rozgrywającą się w deszczu… Koniecznie trzeba to posłuchać oglądając teledysk!

Z utworu jesteśmy bardzo zadowoleni pod każdym względem melodii, tekstu, aranżacji, wokali, instrumentów, realizacji. Myślę, że pod każdym względem, to kolejny z naszych najlepszych utworów. Mam nadzieję, że przypadnie on do gustu wszystkim, również tym słuchaczom, którzy cenią głównie nasze bardziej rockowe produkcje. Zdecydowanie rockowe produkcje mamy również, a trzy konkretnie rockowe utwory znajdą się na naszej nowej płycie, która jest już gotowa i zostanie wydana jesienią – koniec września/początek października. W jednym z utworów pojawi się, podobnie jak na poprzednich dwóch płytach, gościnnie Mike Protich (Red Sun Rising, The Violent). ”

Rainy Day zagrał w składzie:

- Wojciech Jakub Kubicki – wokal, gitara
- Michał Kochański – gitara
- Rafał Olewnicki – perkusja
- Jan Wierzbicki – bas

źródło: Rainy Day

BLACK BLOOD NOWY SINGIEL „IN THE WIND”

Szwedzki zespół hardrockowy BLACK BLOOD Sthlm otwiera nowy rozdział w swojej działalności, publikując najnowszy singiel „In the Wind”. To pierwszy utwór zapowiadający nadchodzącą EP-kę „BLACK BLOOD Sthlm”, której premiera została zaplanowana na 18 września 2026 roku.

Po debiutanckim singlu „Avalon”, utwór „In the Wind” stanowi pierwszy krok w kierunku pierwszego większego wydawnictwa zespołu – czteroutworowej EP-ki, która przedstawi szerszą i bardziej wyrazistą wizję brzmienia BLACK BLOOD Sthlm. Zakorzeniona w tradycji hard rocka lat 70., grupa łączy mocne kompozycje, dopracowane aranżacje oraz bezpośrednie, organiczne podejście do muzyki, ukształtowane przez dekady doświadczeń na skandynawskiej scenie rockowej i metalowej.

Oparty na klasycznych fundamentach hard rocka utwór „In the Wind” jest mocnym i bezkompromisowym manifestem zespołu. Piosenka oddaje energię, dynamikę i melodyjną intuicję stanowiące istotę BLACK BLOOD Sthlm, prezentując brzmienie jednocześnie znajome i świeże – ciężkie, skoncentrowane na piosence i głęboko zakorzenione w ponadczasowym języku gitarowego rocka.

BLACK BLOOD Sthlm tworzą czterej muzycy o imponującym dorobku i wieloletnim międzynarodowym doświadczeniu. W skład zespołu wchodzą:

Matti Alfonzetti – wokal, znany z działalności w zespołach Jagged Edge, Bam Bam Boys i Skintrade;
Stefan Bergström – gitara, związany również z Skintrade oraz współpracujący z Baltimoore, Zinny Zan i Martiną Edoff;
Johan Kullberg – perkusja, którego kariera obejmuje występy w Lion's Share, Zan Clan i Therion, a także pracę sesyjną z HammerFall podczas rozległych światowych tras koncertowych;
Jarmo Lindell – bas i wokal, doświadczony muzyk współpracujący z Cloud Circus, Andreasem Johnsonem oraz działający również jako artysta solowy.

Nadchodząca EP-ka będzie zawierać cztery utwory:

In The Wind
I Know You Believe
Fallen Angel
Holy Man

Jako pierwszy singiel, „In The Wind” wyznacza kierunek całego wydawnictwa – autentycznej i skoncentrowanej na istocie gatunku hardrockowej produkcji, opartej na doświadczeniu, muzycznej chemii i wspólnej wizji artystycznej.

Dzięki „In the Wind” zespół BLACK BLOOD Sthlm wychodzi poza pierwsze wrażenie pozostawione przez singiel „Avalon” i zaczyna ukazywać pełnię swojego potencjału. Utwór stanowi mocne otwarcie kampanii promującej EP-kę oraz wyraźny sygnał, że zespół jest gotowy zaznaczyć swoją obecność na międzynarodowej scenie hardrockowej.

źródło: Scream For Existence

Alestorm na trzech koncertach w Polsce!

Piraci z Alestorm powrócą tego lata na 3 koncerty do Polski i wystąpią: 9 sierpnia w poznańskiej Tamie, dzień później w Kosmosie w Szczecinie i 11 sierpnia w FK Zgrzyt w Lublinie. Fińska grupa Metal De Facto otworzy wszystkie wieczory.

By poznać początki Alestrom musimy cofnąć się o 20 lat do wschodniej Szkocji, gdzie w małym miasteczku Perth grupa przyjaciół postanowiła założyć epicki zespół metalowy, którego utwory miały się skupiać na pirackiej tematyce. Działając jako Battleheart grupa wydała kilka demówek i zwróciła na siebie uwagę - początkowo lokalnej publiczności, jednak chwilę później również renomowanej w gatunku wytwórni Napalm Records. To wtedy formacja zmieniła nazwę na Alestorm i podpisała z austriackim potentatem kontrakt na kilka płyt.

W ciągu blisko dwudziestu lat Alestorm stali się gigantem w świecie pirackiego metalu. Ich kariera obfituje w świetnie przyjęte płyty, trasy z takimi zespołami jak Turisas, Sabaton, Dragonforce i Eluveitie oraz występy na największych metalowych festiwalach, w tym m.in. na Wacken, Bloodstock, Graspop, czy Sweden Rock. W zeszłym roku Szkoci wydali ósmy w swoim dorobku album "The Thunderfist Chronicles", po którym zagrali w naszym kraju 2 szalone koncerty. W sierpniu wrócą do naszego kraju na 3 sztuki, na których możecie spodziewać się ogromu dobrej zabawy!

Po zmianach w składzie i wymuszonej przez pandemię przerwie, Metal De Facto powraca z odnowioną energią i poczuciem jedności. Po debiucie „Imperium Romanum" (2019) i pierwszym rozdziale sagi „Rising Sun", zespół jest teraz silniejszy niż kiedykolwiek, w pełni definiując swoje brzmienie: potężne, dynamiczne i żarliwie wierne duchowi klasycznego power metalu.

ALESTORM
support: Metal De Facto
09.08.2026 / Poznań, Tama
10.08.2026 / Szczecin, Kosmos
11.08.2026 / Lublin, FK Zgrzyt

źródło: Winiary Bookings

Blindead 23 prezentuje nowy singiel!

Blindead 23 prezentuje singiel „You Are The Universe", który pochodzi z wydanego niedawno albumu „Deuterium".

Zespół o nowym utworze:

„You Are the Universe" zamyka album jako potężną medytacja na temat poddania się, transformacji i wewnętrznego konfliktu. Napędzany miażdżącą dynamiką, przejmującą atmosferą i emocjami, utwór ukazuje bohatera uwięzionego w cyklach strachu, izolacji i samozniszczenia, zanim dotrze do ciężko wywalczonej akceptacji. Utwór zgłębia konfrontację z własną, rozbitą psychiką i akceptację zmiany, zamiast stawiania jej oporu. Ostatni rozdział albumu opowiada o porzuceniu kontroli i odnalezieniu jasności w chaosie. To spojrzenie w głąb siebie, które ostatecznie ujawnia głęboką prawdę: walka, wojna i sam wszechświat zawsze istniały w nas.

Blindead 23, wcześniej znany jako Blindead, to przedstawiciel avant-metalu, na którego czele stoi były gitarzysta Behemoth, Mateusz „Havoc" Smierzchalski i wokalista Patryk Zwoliński, a w jego składzie znaleźli się również Roger Öjersson (ex-Katatonia) i Paweł „Pavulon" Jaroszewicz (Vltimas, ex-Vader, ex-Decapitated). Nowe wcielenie zespołu łączy atmosferę wczesnych nagrań Blindead – sludge i post-metal, z ciężkimi riffami i hipnotyzującą elektroniką – w rozwiniętą i ulepszoną formę. Pierwszymi wydawnictwami po „odrodzeniu" Blindead 23 były EP-ka „Vanishing", a następnie 7-calowy winylowy singiel „Disposed", który był pierwszym nagraniem dla Peaceville Records.

„Deuterium" został nagrany w 2023 roku, ale przez kolejne lata był starannie kształtowany i dopracowywany. Materiał urzeka stratosferycznymi pejzażami dźwiękowymi, które trwają blisko godzinę, tworząc wielowarstwowe i inspirujące dzieło. Sam album jest opisywany jako koncepcyjna podróż, którą należy traktować jako podnoszącą na duchu, a jednocześnie często mroczną refleksją nad duszą. Kontynuując to, co zostało zapoczątkowane przez utwór „Disposed", „Deuterium" to zdecydowanie nowa jakość eksperymentalnego i progresywnego metalu. „Deuterium" został nagrany i wyprodukowany przez Davida Castillo (Opeth, Carcass, Katatonia, Leprous) w Studio Gröndahl w Sztokholmie. Za miks i mastering odpowiada wieloletni przyjaciel zespołu, Kuba Mańkowski.

Tracklista:

Immersion I [07:42]

Immersion II [10:52]

Wither [03:39]

Worst Laid Plans [10:45]

Deuterium [07:46]

Towards the Dark [06:53]

You Are the Universe [06:04]

Blindead 23:


Patryk Zwoliński - vocals

Mateusz Śmierzchalski - guitars, synths, piano & soundcapes

Roger Öjersson - guitars, keys & vocals

Paweł Jaroszewicz - drums

"Deuterium" została zarejestrowana z dodatkowym udziałem:

Maciej Janas - guitars, piano & backing vocals

Vinicius Nunes - bass

Stephane Azam – synths

źródło: Mystic Productionm

Subskrybuj to źródło RSS