Menu

Appleseed – Earn Heaven

Appleseed – Earn Heaven
Poznańska scena rocka posiada bardzo bogate tradycje. To niezwykle ciekawa historia, w której swoje miejsce na zawsze będą mieć także przedstawiciele klimatycznego grania. W latach 80 działali tu: Lombard czy Klincz. Mocy dodawało legendarne Turbo. Przez następne dziesięciolecia działo się w Poznaniu niezgorzej. Do wykonawców, uprawiających rockową klasykę powoli zaczęli dołączać przedstawiciele, którzy w swej twórczości ową klasykę zaczęli mieszać z powiewem bardziej nowoczesnych brzmień. W ich muzyce, z jednej strony zaczęła się pojawiać elektronika, a z drugiej powiew nowoczesnej mocy. Do takich zespołów z pewnością należą: Beyond The Event Horizon, Abstrakt, Ayden czy działający z tej czwórki najdłużej, mający już niemal 20-letnie doświadczenie, zespół Appleseed.
Od samego początku założyciele Appleseed (Bartek Bąk – gitara, pianino; Wojtek Deutschemann – gitara, klawisze oraz Maciej Hoffmann – perkusja) sięgali do klasyki, poruszając się wokół zapożyczeń z hard rocka, rockowej alternatywy, czy też elementów progrockowych. Z czasem obok fascynacji muzyką Pink Floyd, Led Zeppelin, Wishbone Ash czy The Doors, w ich muzyce zaczęły pojawiać się jednak elementy, charakterystyczne dla wykonawców współczesnych, takich jak Mars Volta, Archive czy szereg nawiązań do coraz bardziej modnej stylistyki post-rocka. Od lat, to właśnie ta mieszanka klasyki z powiewem nowoczesności, jest ich wizytówką.

Jeśli wydawca ma rozumieć poznańskich muzyków, to najlepiej by był z Poznania! OSKAR Records wydaje właśnie najnowsze dziecko Appleseed, zatytułowane: „Earn Heaven”. To trzecia, pełnowymiarowa płyta w historii zespołu, naznaczona dużym doświadczeniem i profesjonalnym podejściem do nagrań. Materiał brzmi bardzo dobrze, sporo się tu dzieje. Znów klasyka miesza się z alternatywą i nowoczesnością, a całość intryguje do tego, by pokręcić w górę potencjometrem we wzmacniaczu! Bardzo dużo wnosi nowy członek zespołu, wokalista znany z poznańskiego podwórka, obdarzony niezwykłą barwą głosu, Krzysztof Podsiadło. Obok wspomnianej wcześniej, trójki współzałożycieli skład zespołu uzupełniają: Filip Bielecki (gitara, gitara basowa) oraz Wojciech Ślepecki (hammond, moog, pianino, syntezatory). Partie klawiszowe to zresztą prawdziwy majstersztyk tego materiału! Podobnie zresztą, jak wymienność dwóch gitar prowadzących, sprawiających chwilami wyraźnie fascynacje wspólną grą Andy'ego Powella oraz Teda Turnera z Wishbone Ash!
„Earn Heaven” to dziesięć klimatycznych utworów, brzmiących spójnie jako całość, a mimo wszystko na tyle charakternie, że każdy z nich „żyje własnym życiem”. Mamy tu krótkie kawałki, które z powodzeniem mogą pojawić się radiu (zmysłowa „California”, rytmiczny „Rise Up!” czy mocno nawiązujący do rockowej klasyki „Shelter”). Obok nich pojawiają się kompozycje nieco bardziej rozbudowane. „False Idol” zaskakuje licznymi zmianami klimatu, „Take Me” nieco hipnotyzuje by w finale osiągnąć prawdziwą potęgę brzmienia, a zamykające album (i zarazem najdłuższe na płycie) „Behind a Smile” sprawia, że z przyjemnością wciśniemy play w odtwarzaczu ponownie!
Reasumując, „Earn Heaven” to kawał znakomitej roboty. Cieszy fakt, że zespół Appleseed po kilku latach milczenia, znów wypływa na szersze wody, zabierając nas w świat swojej niezwykłej muzyki. Pozostaje mieć tylko nadzieję, że Poznaniacy będą promować swoje nowe dzieło także podczas koncertów, bo zespół Appleseed zawsze słynął ze świetnych występów na żywo!

Krzysztof Podsiadło – wokal, tekst
Bartosz Bąk – gitara
Wojtek Deutschmann – guitara
Maciej Hoffmann – perkusja
Wojtek Ślepecki - moog/Hammond
Filip Bielecki - bass

Skomentuj

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.