Menu

TURBO wystąpi na KRUSHFEST w Jaśle !

TURBO wystąpi na KRUSHFEST w Jaśle !
Miło nam powitać na scenie KrushFest 2023 legendę z wielkiej trójki Polskiego Heavy Metalu - zespół Turbo (oficjalny profil zespołu) Zespół Turbo - ponad 40 lat legendy polskiego heavy metalu.

Grupa powstała w styczniu 1980 roku w Poznaniu, a niecałe cztery miesiące później (23 kwietnia) zagrała swój pierwszy koncert. Po udanym debiucie, Turbo zostało zaproszone przez organizatorów do wzięcia udziału w pierwszym festiwalu muzyki rockowej „Jarocin 80”.Od tamtego czasu zespół zagrał tysiące koncertów w Polsce, biorąc udział w wielu istotnych festiwalach rockowych i metalowych. Grupa kilkukrotnie wyjeżdżała koncertować poza granice ojczyzny, między innymi do Austrii, Czech, Irlandii, Niemiec, Rosji, Słowacji, Szwecji i Wielkiej Brytanii.

W trakcie swojej kariery zespół miał przyjemność grać na tej samej scenie między innymi z takimi wykonawcami jak: Hanoi Rocks, Pretty Maids, Helloween, Running Wild, Overkill, Kreator, Citron, Sepultura, Deep Purple, Uriah Heep.

Od początku działalności Turbo oscylowało w kierunku hard rockowym, z biegiem lat coraz bardziej udoskonalając styl w oparciu o kolejne metalowe trendy. Jednocześnie cały czas udawało się grupie zachować własny, charakterystyczny styl pozwalający kwalifikować zespół w gatunkach heavy i thrash metalu.

Twórczość zespołu wielokrotnie zdobywała uznanie krytyków i dziennikarzy. W muzycznych rankingach płyty Turbo otrzymywały tytuł „Płyty roku”, muzycy zajmowali pierwsze miejsca w branżowych plebiscytach, a grupa była nominowana do najbardziej prestiżowych nagród, w tym dwukrotnie do Fryderyków.

Formacja posiada w swoim dorobku sporo wydawnictw, w tym dwanaście albumów studyjnych. Już pierwsza płyta, zatytułowana „Dorosłe dzieci”, wydana w 1983 roku, stała się dużą sensacją, a to za sprawą bezkompromisowej energii i nowatorskich jak na tamte czasy aranżacji. Utwór tytułowy stał się nie tylko jednym z najważniejszych i największych przebojów początku lat 80- tych, ale i całej polskiej muzyki rockowej.

W 1986 roku Turbo wydało album „Kawaleria szatana”, który przez krytyków i fanów uważany jest za najlepszą i najważniejszą heavy metalową płytę lat 80-tych w Polsce.
Nowoczesne i bardzo profesjonalne brzmienie i aranżacje przyniosły zespołowi przewodnictwo w tym gatunku muzycznym na krajowym rynku.

Rok później Turbo wydało kolejny przełomowy krążek zatytułowany „Ostatni wojownik”. Ta propozycja zespołu, to ostre, thrash metalowe kompozycje, które utrwaliły wizerunek zespołu oraz pozwoliły na podpisanie kontraktu z niemiecką wytwórnią płytową Noise Records. Był to pierwszy z kilku albumów zespołu wydanych poza granicami Polski. Zespół otrzymał pozytywne opinie w zagranicznej prasie muzycznej, był często porównywany do startującej wówczas brazylijskiej Sepultury, a w recenzjach otrzymywał oceny podobne do takich sław jak Judas Priest czy Iron Maiden.

W kolejnych latach Turbo wydało kilka albumów, które podkreślały charakter zespołu, cieszyły się dobrymi opiniami i pozwoliły grupie utrwalić swoją pozycję na polskim rynku.
W międzyczasie nastąpiły zmiany personalne, a w 2007 roku do zespołu dołączył obecny wokalista, Tomasz Struszczyk. Zaowocowało to wydaniem w 2009 roku kolejnego dobrze
przyjętego albumu w klimacie klasycznego hard and heavy pt. „Strażnik światła”.

Pod koniec 2013 roku ukazała się jak dotąd ostatnia płyta studyjna grupy - „Piąty żywioł”. Od wielu lat Turbo intensywnie koncertuje. Rok 2019 formacja rozpoczęła mocnym akcentem - składającą się z czterech koncertów trasą po Polsce z legendarną grupą Uriah Heep.

Zespół pracuje nad nową płytą oraz planuje kontynuować świętowanie 40 rocznicy istnienia. Muzycy przygotowali przekrojowy program zawierający najważniejsze utwory zespołu. Będzie go można posłuchać na koncertach w dwóch odsłonach: elektrycznej lub akustycznej.

Planowanych jest też kilka niespodzianek.

źródło: KRUSHFEST

Skomentuj

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.