Menu

„Alhena wypływa na ambitne wody” ~ Metal Hammer

„Alhena wypływa na ambitne wody” ~ Metal Hammer
fot. press
Założona w 2010 roku przez grupę utalentowanych i doświadczonych instrumentalistów, bydgoska Alhena powstała z pasji i potrzeby tworzenia. Muzyka zespołu to swoista mieszanka rockowo-metalowego grania, łączącego w sobie elementy rocka i metalu progresywnego z wpływami klimatycznego art rocka i akcentem metalu symfonicznego. Progresywny pierwiastek w twórczości zespołu widoczny jest zwłaszcza w wielowątkowych i bogato zaaranżowanych kompozycjach oraz kunsztownych i melodyjnych gitarowych solówkach, doskonale prezentujących się na tle głębokich i wirtuozerskich partii klawiszowych. Wrażenie niesamowitości potęguje dodatkowo sekcja rytmiczna, a dopełnieniem całości jest silny żeński wokal Dominiki Kapuśniak, której wokalne harmonie dodają muzyce Alheny pewnej majestatyczności. Ich mocną i wyjątkową muzykę najlepiej oddają koncerty na żywo.

Jak mówią o Alhenie dziennikarze magazynu Metal Hammer - „zespół serwuje nam nowoczesnego prog rocka, zahaczającego o rejony typowe dla Dream Theater. W połączeniu z silnym kobiecym głosem daje to naprawdę satysfakcjonujący efekt”.

Debiutancki minialbum „Alhena” został wydany w 2011 roku. Płyta spotkała się z dobrym przyjęciem słuchaczy i zebrała w mediach, zarówno krajowych, jak i zagranicznych, bardzo pochlebne opinie, doczekując się w sumie ponad stu recenzji, w tym między innymi we wspomnianym magazynie Metal Hammer.

4 października 2019 ukazał się album „Breaking the Silence... ...by Scream”. Podobnie jak
w przypadku poprzedniego wydawnictwa, płyta otrzymała szereg pozytywnych ocen i cieszyła się dużą popularnością wśród odbiorców.

Zespół zaproszono także do współtworzenia kilku albumów kompilacyjnych, wydanych w kraju („Sampler vol. 5”, „Prog Metal Rock Compilation vol. 1”) i za granicą („Des Filles et des Riffs vol. 3”, „World of Glass vol. 3”, „Virgines Metallium”), na których Alhena pojawiła się obok takich wykonawców jak AnVision, Avandra, Bright Ophidia, Epica, Jinjer, Threshold i inni.

Od początku swojej kariery Alhena aktywnie koncertuje, występując między innymi z Tides From Nebula, Art of Illusion, Variété, Łąki Łan, The Skys, Lebowski, Votum, czy też Closterkeller.
Obecnie zespół pracuje nad materiałem na kolejny krążek długogrający, z którego pojedyncze utwory prezentuje na swoich koncertach.

Aktualny skład zespołu: Dominika Kapuśniak (wokal, skrzypce), Tomasz Bogulski (gitara), Piotr Grugel (perkusja), Maciej Tonder (bas), Piotr Pryka (klawisze) i Bartosz Kazimierski (gitara).

źródło: Robert Wałcerz

Media

Skomentuj

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.