Menu

lipiec 2023

Festiwal Soundedit ’23 – Złote Uszy Łodzi

"Złote Uszy Łodzi", to cykl minimalistycznych, monochromatycznych fotografii uszu łódzkich muzyków, autorstwa Wojciecha Bryndela. Autor bawiąc się formą wizualną chciał w nietypowy sposób przedstawić łódzkie środowisko muzyczne, pokazać jego różnorodność, jednocześnie sprowadzić do wspólnego mianownika w postaci uszu, które są głównym receptorem zarówno przy tworzeniu jak i odbiorze muzyki.

- Do projektu postanowił zaprosić osoby reprezentujące różne wrażliwości muzyczne. Przed obiektywem stanęli zasłużeni weterani łódzkiej sceny muzycznej, młodzi oraz młodzi obiecujący artyści – powiedział Wojciech Bryndel, fotograf.

Cykl jednocześnie nawiązuje nazwą do prestiżowej Nagrody „Człowieka ze Złotym Uchem”, która jest co roku przyznawana na Festiwalu Producentów Muzycznych Soundedit w Łodzi. Wystawę można oglądać od 27 lipca do 7 sierpnia w Galerii Łódzkiego Towarzystwa Fotograficznego przy Piotrkowskiej 102 w godzinach 13.00-18.00. Kuratorem wystawy jest Maciej Werk, dyrektor Festiwalu Soundedit, oraz lider zespołu Hedone.

Wśród artystów, którzy pozwolili sfotografować swoje ucho są: Łukasz Lach (L.Stadt), Soniamiki, Krzysztof Ostrowski (Cool Kids of Death), Paweł Strzelec (Już Nie Żyjesz, Alles), Olga Stolarek (Heima), Sasza Tomaszewski (Psychocukier), Kasia Biesaga (Oreada), Guma (Moskwa), Karol Stolarek (Mona Polaski), Maciej Tubis, Radosław Bolewski, Tytus De Ville (Pornografia), Maciej Werk (Hedone), Grzegorz Fajngold (19 Wiosen, Salvezza, Procesor Plus), Dziewczyna Rakieta (19 Wiosen, Demolka), Basia Szafarz (Kisu Min), Kuba Koźba (Power Of Trinity), Jacek Bieleński, Tomasz Kaczkowski (Wieże Fabryk), Wiktor Skok (Jude).

Zadanie „Złote Uszy Łodzi" - wystawa fotograficzna jest realizowane dzięki finansowaniu z budżetu Miasta Łodzi.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Zdjęcia: materiały prasowe organizatora
Czytaj dalej...

Mike Onesko zagra m.in. w Głogowie Małopolskim

Znamy już polską trasę koncertową Mike Onesko i jego formacji Blindside Blues Band więc podajemy wszystkie 4 miejsca do Państwa wiadomości informując jednocześnie, że każdy z zaplanowanych koncertów będzie wyjątkowy i oczywiście w wyjatkowych miejscach.

Bezpłatne zaproszenia będą wkrótce do odbioru w MGDK Głogów Małopolski.

żródło: Victor Czura
Czytaj dalej...

Toguslav Brandt prezentuje nową okładkę i tytuł oraz ostatnie single przed premierą albumu.

Trio Toguslav Brandt zgodnie z zapowiedzią, prezentuje zupełnie nowe oblicze przed premierą zapowiadanego od pewnego czasu nowego i drugiego w karierze kapeli krążka. Informowaliśmy na naszych łamach o kolejnych prezentacjach, zarówno muzycznych, jak i graficznych, a sam zespół od początku informował fanów, że chce zmienić swoim nowym albumem dotychczasowe oblicze. Tym niemniej w ostatnich dniach Toguslav Brandt zaskoczył wszystkich zupełnie, informując o niemal całkowitej metamorfozie. Zmianie uległ bowiem i tytuł albumu i grafika okładki, jak i sam wymiar muzyczny płyty oraz jej zakładane wcześniej przesłanie. Muzycy zmienili dotychczas zapowiadany tytuł albumu z "Motoroll" na tajemniczo brzmiący "Piąty Wymiar", dając nim do zrozumienia, w jakim kierunku zamierzają teraz zmierzać. Jest to swoiste pożegnanie z dotychczasowym lżejszym wymiarem muzycznym o motocyklowym zabarwieniu. Toguslav Brandt podnosi wyżej poprzeczkę, wchodząc do zupełnie nowego muzycznego świata, ale także nie zdradzając zupełnie swoich dotychczasowych fanów. Nowe oblicze kapeli będzie wciąż pełne wolnego ducha spod znaku easy rider's. Nowy tytuł "Piąty Wymiar" , to także jeden z nowych utworów, które znajdą się na płycie, zanim go jednak usłyszycie, zespół postanowił wraz z premierą nowej okładki zaprezentować również już ostatnie dwa single przed premierą płyty, zatytułowane" O przeszłości" oraz "Szachy". Opracowanie projektu okładki jest dziełem managera zespołu Moniki A. Gąsiorek z agencji M-ART Mundus. Najnowszych utworów z nadchodzącego albumu można posłuchać na oficjalnym kanale Toguslav Brandt na YouTube, a wkrótce trafią one na streamingi oraz rzecz jasna do mediów. Zapraszamy was do zapoznania się z nowym obliczem zespołu Toguslav Brandt z nadzieją, że ich nowa propozycja przypadnie wam do gustu. "Piąty Wymiar" nadchodzi.

"Szachy" - https://youtu.be/2B1XSCyRfok
"O przeszłości" - https://youtu.be/VCUCUxu0DgE


źródło: M-ART Artistic Agency & M-ART Mundus
Czytaj dalej...

KK'S PRIEST - NOWY SINGIEL - "Reap The Whirlwind"

Zespół KK’S PRIEST - potężne heavy metalowe połączenie byłych muzyków kultowego Judas Priest: zdobywcy nagrody Grammy - K.K. Downinga (gitara) i Tima „Rippera” Owensa (wokal) oraz A.J. Millsa (gitara), Tony’ego Newtona (bas) i Seana Elga (perkusja), ogłosił ostatnio nadchodzące wydanie swojego drugiego albumu, “The Sinner Rides Again”, który ukaże się 29 września 2023 roku za pośrednictwem Napalm Records. Zaraz po świetnie przyjętym pierwszym albumie z 2021 roku, „Sermons Of The Sinner”, który zadebiutował na listach przebojów w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Szwecji, Finlandii i nie tylko – KK'S PRIEST ponownie powracają do grzechu!

Po wydaniu swojego pierwszego singla „One More Shot At Glory”, KK’S PRIEST udostępnili dzisiaj kolejny nowy utwór, „Reap The Whirlwind” wraz z nowym teledyskiem!

K.K. Downing tak mówi o "Reap The Whirlwind":
„'Kto sieje wiatr, zbierze burzę' - to popularne powiedzenie, które znam od najmłodszych lat. Oczywiście jest bardzo wymowne - to ostrzeżenie, że jeśli źle traktujesz ludzi, czy naprawdę cokolwiek robisz w życiu, musisz być bardzo ostrożny, ponieważ niezależnie od tego, jakie cierpienie komuś wyrządzisz, może to wrócić i cię prześladować, a twoje cierpienie może być jeszcze większe. Wszyscy świadomie lub nieświadomie popełnili błąd, sądząc, że drobne wykroczenia mogą uchodzić im na sucho, aby zaspokoić ich egoistyczne dążenia, ale jeśli sprawiedliwości ma stać się zadość, zbierzesz dokładnie to, co zasiejesz. Takie jest przesłanie tej piosenki”.
Zobacz video do "Reap The Whirlwind" tutaj:


Na “The Sinner Rides Again” zespół podwaja siłę melodii swojego debiutu – który Metal Hammer UK nazwał „niezwykle przyjemnym”, a Metal Injection określił jako „chwytliwy z mnóstwem gitarowych czarów”. “The Sinner Rides Again” zawiera dziewięć utworów czystego piekielnego ognia, które wyprodukowane i napisane zostały przez Downinga, a zmiksowane/zmasterowane zostały przez Jacoba Hansena.

Po odejściu z Judas Priest, powrót K.K. Downinga był niepewny. Ten kultowy gitarzysta powrócił z dowodem na to, że nie był gotowy na zaprzestanie pisania klasycznych metalowych piosenek lub odłożenie swoich słynnych gitar Flying V – biorąc udział w uznanych międzynarodowych występach (m.in. z Judas Priest, kiedy zostali wprowadzeni do Rock & Roll Hall of Fame w listopadzie 2022 r.), co miało być zwiastunem powstania KK'S PRIEST.

Niedawno cytowano Downinga, który powiedział: „Straciliśmy wielu wspaniałych ludzi – na przykład Dio, Lemmy’ego – ale ten niesamowity i niepowtarzalny styl muzyczny musi zostać zachowany tak długo, jak to możliwe i czuję, że chcę nadal grać moją rolę i bronić tego gatunku metalu, który wszyscy znamy i kochamy”. „The Sinner Rides Again” jest świadectwem tego wezwania do klasyki, a jednocześnie przyspieszenia z pełną mocą w przyszłość, stworzonego przez jednego z najważniejszych wykonawców w heavy metalu.

Imponująca oprawa graficzna “The Sinner Rides Again” została stworzona przez utalentowanego artystę Andy'ego Pilkingtona.

Zapadające w pamięć wprowadzenie dwóch gitar przenosi słuchacza w grzmiący „Sons Of The Sentinel”, wijący się przez pustkowie płonących riffów i zręczną dynamiczną gitarową solówkę. Niezaprzeczalnie chwytliwy hymn „Strike Of The Viper” udowadnia, że jest jednym z najbardziej niezapomnianych utworów na albumie, zanim „Reap The Whirlwind” zderzy się z klasycznym heavy metalowym uderzeniem, jeżąc włosy harmonią i melodyjnymi wokalami. Pierwszy singiel „One More Shot At Glory” podnosi miecz wysoko, natychmiast wzywając do walki otwierającym riffem i rytmicznymi zwrotkami. Heroiczne śpiewy i nieubłagany podwójny bas przygotowują scenę dla przyprawiającego o dreszcze gitarowego solo. „Hymn 66” uderza dusznymi, powolnymi i niskimi metalicznymi dźwiękami oraz bluesowym rytmem, podczas gdy potężny utwór tytułowy „The Sinner Rides Again” łączy balladowe pasaże i złowrogie, rytmiczne refreny. Rozpoczynający się złowieszczymi dzwonami, „Keeper Of The Graves” zamyka ostatni zakręt albumu huczącymi kaskadami i dynamicznym występem Owensa, po czym naładowany „Pledge Your Souls” i zbliżający się kolejką górską epicki „Wash Away Your Sins” – udowadniają, że jest to obowiązkowy metalowy album roku autorstwa największych wykonawców tego gatunku!


Lista utworów:
1. Sons Of The Sentinel
2. Strike Of The Viper
3. Reap The Whirlwind
4. One More Shot At Glory
5. Hymn 66
6. The Sinner Rides Again
7. Keeper Of The Graves
8. Pledge Your Souls
9. Wash Away Your Sins

“The Sinner Rides Again” dostępny będzie w następujących formatach:
- album w wersji cyfrowej
-1CD digipak
-1LP Gatefold w kolorze czarnym
-Wooden Box (zawiera: digipak, flagę, opaska na rękę z logo, artprint, naszywkę) – limitowana ilość 500 egz., dostępny tylko w sprzedaży wysyłkowej Napam Records
-1LP Gatefold w kolorach: marmurkowy pomarańczowy i czarny — Napalm International (z wyłączeniem Ameryki Północnej), tylko sprzedaż wysyłkowa, limitowana ilość 300 sztuk
-1LP Gatefold w kolorze transparentnej pomarańczy - tylko w sprzedaży wysyłkowej w Ameryce Północnej, limitowana ilość 300 sztuk
-1LP Gatefold w kolorze pomarańczowym, niebieskim i czarnym Inkspot - tylko sprzedaż wysyłkowa Napalm, limitowana ilość 500 sztuk
- kaseta magnetofonowa w kolorze czerwonym z białym nadrukiem - tylko sprzedaż wysyłkowa Napalmu, ograniczona do 200 sztuk

Wooden Box Edition


KK’S PRIEST live:
6.07.23 – Wolverhampton, UK @ KK's Steel Mill
9.07.23 – Knislinge, SE @ Time to Rock Festival
9.08.23 – Villena, SP @ Leyendas Del Rock Festival
12.08.23 – Kortrijk, BE @ Alcatraz Festival
2.12.23 – Mexico City, MX @ Life After Death Horror Fest
2-7.03, 2024 – Monsters of Rock Cruise

KK’S PRIEST + Paul Di’Anno & Burning Witches:
7.10.23 – Birmingham @ O2 Institute
8.10.23 – Glasgow @ SWG3
10.10.23 – Nottingham @ Rock City
11.10.23 – Manchester @ O2 Ritz
12.10.23 – Londyn @ O2 Shepherd’s Bush Empire

KK'S PRIEST:
Tim "Ripper" Owens - wokale
K.K. Downing – gitara
A.J. Mills - gitara
Tony Newton - bas
Sean Elg - perkusja

źródło: Metal Mind Productions
Czytaj dalej...

Tarja prezentuje „The Unforgiven"!

„The Unforgiven" to trzeci singiel zapowiadający album Tarji „Rocking Heels: Live at Metal Church". Płyta jest zapisem kameralnego koncertu w wyjątkowej scenerii Wacken Church i rozpoczyna serię koncertowych wydawnictw z serii „Rocking Heels", na którą czekają tysiące fanów. Seria będzie składać się z sześciu płyt.

„The Unforgiven", jeden z najbardziej kultowych utworów Metalliki, w wykonaniu Tarji zyskuje jeszcze bardziej klasyczny charakter.

Koncert Tarji, w którym uczestniczyło zaledwie 300 fanów, otworzył Wacken OpenAir Festival w 2016 roku. Z akompaniamentem fortepianu, wiolonczeli i skrzypiec, Tarja zaprezentowała unikalne aranżacje znanych utworów rockowych i heavy metalowych swoich ulubionych artystów, w tym „Numb" Linkin Park, "Alias" In Flames, kompozycje autorstwa Joe Satrianiego i Slipknota, a także utwory Nightwish i własne.

Dzięki urzekającym wykonaniom dobrze znanych piosenek i wspaniałemu głosowi Tarji, album „Rocking Heels: Live at Metal Church" to gratka dla fanów Tarji, a także wszystkich tych, którzy przegapili szansę uczestniczenia w tym ekskluzywnym wydarzeniu.
Wydawnictwo „Rocking Heels: Live at Metal Church" ukaże się jako limitowany Vinyl 2LP i CD. Premiera zaplanowana jest na 11 sierpnia.


Lista utworów:


1. Always With Me, Always With You (Joe Satriani)
2. Numb (Linkin Park)
3. Alias (In Flames)
4. Vermillion Pt. 2 (Slipknot)
5. Trust (Megadeth)
6. Ohne Dich (Rammstein)
7. Afterlife (Avenged Sevenfold)
8. The Living End (Tarja)
9. The Unforgiven (Metallica)
10. Sleeping Sun (Nightwish)
11. I Walk Alone (Tarja)
12. Ave Maria (Tarja)


źródło: MYSTIC PRODUCTION
Czytaj dalej...

WELMOED wydaje album "Ask & Embla"

WELMOED to projekt Thijsa Muldersa (Asklepeion, Misanthropia), którego początek datuje się na 2018 rok. Nazwa WELMOED zostało wybrana ze względu na skojarzenia z dążeniem do celu i siłą woli. Muzycznie jest to atmosferyczny rock połączony z elementami post-rocka oraz klasycznego post-black metalu i shoegaze'u.

Thijs (lider projektu) napisał cały materiał, a do realizacji zaprosił wokalistkę Veerle Kiliaan (SHE!), wokalistę Bram Koller (Misanthropia), a na perkusji zagrał Hugo de Waal (Misanthropia).

„Ask & Embla" to album, który lirycznie wykorzystuje motywy mitologii, zwycięstwa i straty oraz metaforyczne odniesienia do oszustwa poprzez religię.

Muzyka została zmiksowana i zmasterowana przez Dion Vermaes w Dion Vermaes Audio Engineering. Okładkę i layout wykonał Jan Örkki Yrlund, który współpracował z takimi zespołami jak Amberian Dawn, Cytotoxin, Manowar, Korpiklaani, Týr. Logo zespołu wykonał Daniela Neagoe. Zdjęcie zespołu - Pally JVisuals & Feey.

Debiutancki album ukaże się cyfrowo i na płycie CD we współpracy z polską wytwórnią Via Nocturna. Premiera przewidziana jest na 28 lipca 2023 roku. Przedsprzedaż jest dostępna w sklepie internetowym.

Na trzy dni przed oficjalną premierą płyty, można posłuchać całego albumu!


Tracklista:

01. Naga
02. Ask & Embla
03. De Zee en Haar Heimlijk Rijk
04: Legioen
05. Verlossend Vuur

źródło: Solid Rock PR
Czytaj dalej...

Darmozjady powracają w wielkim stylu i prezentują swój najnowszy singiel „Schizofrenia"!

Darmozjady, formacja znana z mocnego i uzależniającego brzmienia, powraca do nas w wielkim stylu, prezentując swój najnowszy kawałek „Schizofrenia"! Jest to przedsmak nadchodzącej płyty, która będzie utrzymana w nieco zmienionym, acz mocno rockowym i wciąż punkowym klimacie.

„Kiedy zawodzi standardowa farmakologia, a psychoterapia znad smartfonów tylko pogłębia beznadzieję, z pomocą przychodzą Oni. Zamiast serii bolesnych zastrzyków, aplikują mocny wlew na bazie punk rocka, a że potrafią to robić, wiedzą Ci wszyscy, którzy znają ich wcześniejsze dokonania. Darmozjady wracają w swoim stylu; bez kalkulowania, bez kompromisów, bez taryfy ulgowej. Uwaga, produkt szybko uzależnia! Słuchasz na własne ryzyko."

Darmozjady to zespół założony przez znane postaci polskiej sceny alternatywnej. W jego skład wchodzą - Piotr Połać (wokal), Jarek Ważny (puzon), Tomasz Gutka (gitara), Piotr Rutkowski (gitara), Adam Królik (perkusja), Wojciech Wawszczyk (bas). Piotr był zaangażowany w projekty Bracia Figo Fagot oraz Speculum. Jarek to puzonista grupy Kult, współtwórca Polskich Znaków.


W 2020 r. zespół wydał swój debiutancki album pt. „Czwarty rozbiór Polski".

źródło: Agora
Czytaj dalej...

Brudno prezentuje drugi singiel 'Manifesto'

Zespół Brudno, projekt Jacka 'Perkoza' Perkowskiego znanego z m.in. T. Love i wokalistki Martyny Włodarczyk prezentuje swój drugi singiel p.t. 'Manifesto'. Do utworu nakręcony został barwny teledysk pełen surrealistycznych ujęć. 

"Ta piosenka to mój manifest niezgody co do określania ról, umacniania stereotypów." pisze autorka słów piosenki i wokalistka zespołu Martyna Włodarczyk. 'Manifesto' to zestawienie wesołej popowej melodii z gorzką treścią utworu, będącą osobistą historią wokalistki.

Pierwsza płyta Brudno ukaże się na jesieni tego roku i zawierać będzie kilkanaście utworów. Muzyka w większości została skomponowana i nagrana przez Jacka Perkowskiego, a teksty przez Martynę Włodarczyk. Większość bębnów na album nagrał Michał Dimon Jastrzębski (Lao Che), w jednym utworze na perkusji gra Rafał Dutkiewicz, a w kilku kolejnych Piotr Tokarski (jest także współautorem jednej z piosenek). Partie saksofonowe wykonał Marek Pospieszalski. Jeden z tekstów do utworu to wiersz Juliana Tuwima.

źródło: Filip Sarniak
Czytaj dalej...

New Model Army zapowiada nowy album !

New Model Army to zespół, który rozwija się poza gatunkami muzycznymi. Nigdy nie wybierał dróg na skróty, z każdym kolejnym albumem przesuwając granice kreatywności. To bezkompromisowe podejście do muzyki doprowadziło do powstania jednego z najciekawszych albumów tego roku – „Sinfonia". Materiał został zarejestrowany w berlińskim Tempodromie 15 lipca 2022 roku, gdzie New Model Army i Sinfonia Leipzig, pełnowymiarowa orkiestra pod batutą Corneliusa Duringa, wystąpili wspólnie. Wszystkie utwory zostały zaaranżowane na orkiestrę przez skrzypka Shir-Ran Yinona, z którym zespół New Model Army współpracował już wcześniej. Muzycy nie kroczą ścieżką wydeptaną przez zespoły rockowe grające z orkiestrą. Bezkompromisowe eksperymenty są znakiem rozpoznawczym New Model Army, a ich utwory doskonale nadają się do nowych, świeżych interpretacji i nie tracą przy tym swojej tożsamości.

Justin Sullivan komentuje: Czuliśmy, że najważniejszą rzeczą jest to, że nie możemy brzmieć ani wyglądać jak zespół z dodaną orkiestrą, ale jak zjednoczony 40-osobowy zespół.

Shir-Ran Yinon kontynuuje: Czułem, że to wielka odpowiedzialność. Kiedy zespół i ja zaczęliśmy pracować nad tym projektem, wszyscy uważaliśmy, że mamy wyjątkową okazję do stworzenia czegoś unikalnego i postrzegaliśmy orkiestrę jako integralną i kluczową część koncertu. Połączenie między zespołem, dyrygentem i orkiestrą zadziałało znakomicie.

Album „Sinfonia" ukaże się na w dwóch formatach: jako podwójne CD i potrójny winyl. Obie wersje będą również zawierały pełne video z koncertu w formie płyty DVD. Premiera zaplanowana jest na 15 września.

Lista utworów:


CD 1
1. Overture
2. Devil's Bargain (Orchestral Version)
3. Devil (Orchestral Version)
4. Innocence (Orchestral Version)
5. Winter (Orchestral Version)
6. March In September (Orchestral Version)
7. 1984 (Orchestral Version)
8. Orange Tree Roads (Orchestral Version)
9. Marry the Sea (Orchestral Version)
10. Ocean Rising (Orchestral Version)


CD 2
1. Ballad (Orchestral Version)
2. Passing Through (Orchestral Version)
3. Guessing (Orchestral Version)
4. Too Close to the Sun (Orchestral Version)
5. Lullaby (Orchestral Version)
6. Did You Make It Safe? (Orchestral Version)
7. Shot 18 (Orchestral Version)
8. Purity (Orchestral Version)
9. Vagabonds (Orchestral Version)
10. Green and Grey (Orchestral Version)
11. Wonderful Way to Go (Orchestral Version)źródło: MYSTIC PRODUCTION
Czytaj dalej...

Fenomenalna CUNABULA wyda debiutancki album

CUNABULA to formacja, która powstała w stolicy Litwy – Wilnie. Występy na żywo wprowadzają słuchaczy w stan strachu i hipnozy. Ich muzyka jest pełna mroku, atmosfery jak i ciężkich, miażdżących gitarowych riffów wypełnione raz delikatnym, innym razem zaś potężnym growlem. Próbując kategoryzować muzykę zespołu CUNABULA można stwierdzić, że granice stylistyczne nie istnieją. To eklektyczna mieszanka, bowiem zawiera post-metal, sludge metal, muzykę progresywną, ambientowe tła, a nawet black metalowe elementy.

Już wkrótce litewska grupa wyda swój długo wyczekiwany debiutancki album pod tytułem „The Weight of Sleep". Muzykę na to wydawnictwo zarejestrowano w kilku studiach nagraniowych: Lapės Records (perkusja), Black Box Recordings (wokale), Agirdi Audio (gitara i bas). Za miks i mastering odpowiada Łotysz, Gints Lundbergs, który w swoim portfolio ma współpracę między innymi z Dissection, Frailty, czy też Skyforger. Okładkę płyty stworzył Nojus Petrauskas.

Premiera albumu "The Weight of Sleep" zaplanowana jest na 11 sierpnia 2023 roku. Płyta CD ukaże się nakładem Sleaszy Rider SRL (pre-order). Album zostanie wydany również na winylu dzięki amerykańskiej wytwórni Adirondack Black Mass.


Tracklista:

1. Bruxa
2. Drown to Become Water
3. We Are the Prey
4. The Weight of Sleep
5. Silent Somber Suns
6. Sh'eenaz

źródło: Solid Rock PR
Czytaj dalej...
Subskrybuj to źródło RSS