Menu

Wojciech Ciuraj prezentuje kolejny singiel i zaprasza na koncert premierowy!

Już 20 kwietnia 2024 roku ukaże się piąty album Wojciecha Ciuraja zatytułowany „Iluzja dnia”. Zdobić go będzie obraz o tym samym tytule, którego autorem jest Erwin Sówka – członek legendarnej Grupy Janowskiej. Drugim singlem promującym to wydawnictwo jest utwór „Kończy się kurs”.

W ciągu ostatnich kilku lat Ciuraj intensywnie ogrywał „Tryptyk Śląski”, który ugruntował jego pozycję na polskim rynku muzycznym. Na trylogię składają się trzy płyty: „Iskry w Popiele”, „Dwa Żywioły” i „Kwiaty na Hałdzie”, które ukazywały się w okrągłe rocznice trzech śląskich zrywów. Albumy te okazały się wielkim sukcesem zarówno w kraju jak i zagranicą. Ciuraj jako historyk z wykształcenia opowiedział dzieje swojego regionu za pomocą gitarowego brzmienia, a najlepszym dowodem na nośność i uniwersalizm tego projektu jest to, że wszystkie trzy części tryptyku doczekały się japońskich wydań dedykowanych na tamtejszy rynek. Podczas realizacji tego bezprecedensowego przedsięwzięcia, Wojciech Ciuraj współpracował między innymi z Józefem Skrzekiem, Apostolisem Anthimosem, Piotrem Schmidtem czy Abradabem. Zwieńczeniem tego intensywnego okresu był wyjątkowy koncert w Ruinach Teatru Victoria w Gliwicach, podczas którego artysta wykonał symfoniczne aranżacje swojej śląskiej trylogii w towarzystwie orkiestry kameralnej Silesian Art Collective, a także samego Józefa Skrzeka.

Zapowiadany na 20 kwietnia 2024 roku album „Iluzja dnia” to najbardziej rockowa płyta w dorobku artysty. Ciuraj jako kompozytor miesza gatunki i style bardzo płynnie poruszając się w różnych konwencjach muzycznych. Na piątym albumie studyjnym, młody kompozytor prezentuje bardzo osobistą, psychodeliczną, bogato zaaranżowaną muzykę nawiązującą zarówno do największych klasyków lat 70` jak i współczesnych brzmień, przedostających się coraz śmielej do kanonu rocka. Premierowy utwór „Kończy się kurs” dobrze oddaje energię „Iluzji dnia” pokazując przy tym, że Wojciech Ciuraj także w krótszych formach czuje się bardzo swobodnie.

Już 5 kwietnia w Miejskim Domu Kultury "Szopienice-Giszowiec" (Filia nr 2), odbędzie się koncert przedpremierowy, podczas którego będzie można nabyć album jeszcze przed jego oficjalną dystrybucją. Bilety są dostępne w kasach MDK, a także na stronie wytwórni artysty – www.emetrecords.pl.

ź
ródło: press
Czytaj dalej...

Black Sabbath ANNO DOMINI 1989-1995 box set z albumami ery z Tony Martinem!

Na tę wiadomość fani Black Sabbath czekali od wielu, wielu lat. Płyt z ery zespołu z czasów gdy jego wokalistą był Tony Martin nie można kupić od dawna. 31 maja cztery płyty z tego okresu ukażą się w wersji box set z nowy masterem, a jedna z nich została na nowo zremasterowana przez samego Tonyego Iommiego.

Black Sabbath ANNO DOMINI 1989-1995. Pierwszy box set celebrujący erę zespołu kiedy wokalistą był Tony Martin.

Wytwórnia BMG postanowiła oddać cześć niezwykle płodnemu okresowi działania ojców chrzestnych heavy metalu, kiedy wokalistą zespołu był Tony Martin i podsumować go w nowym wydaniu - kolekcji, która zawiera cztery albumy z tego okresu.

Wszystkie z tych albumów zniknęły ze sklepów wiele lat temu. Box set ANNO DOMINI 1989-1995 będzie dostępny dzięki BMG od 31 maja 2024 w wersjach 4 winylowym i 4 CD. Wydawnictwo zawierać będzie zremasterowane albumy: "Headless Cross" (1989), "Tyr" (1990) i "Cross Purposes" (1994) oraz nową wersję albumu "Forbidden" (1995), którego nowy mix wykonał Tony Iommi specjalnie na tą okazję.

W boxie ANNO DOMINI kilka albumów ukaże się po raz pierwszy na winylu, natomiast w wersji CD będą dodatkowe utwory: 'Cloak & Dagger' pochodzący ze strony B singla 'Headless Cross', oraz utwory, które wcześniej pojawiły się jako utwory dodatkowe na japońskich wersjach albumów: 'What's The Use' z "Cross Purposes" i 'Loser Gets It All' z "Forbidden". Poza muzyką, w box secie znajdzie się obszerna książeczka okładkowa ze zdjęciami, grafikami oraz tekstem napisanym przez Hugh Gilmoura, a także reedycja plakatu i książeczki koncertowej z trasy Headless Cross.

Tak wyjaśnia wykonanie nowego mixu płyty "Forbidden" Tony Iommi: "Nigdy nie byłem zadowolony z brzmienia gitary, a Cozy zdecydowanie nigdy nie był szczęśliwy z tego jak brzmiała perkusja... Więc pomyślałem, że będzie miło jeśli zrobię to dla niego." i dodaje: "Poczułem, że pojawiła się możliwość do powrotu do tego albumu i że bez zmieniania utworów, można wykręcić takie brzmienie, jakie ludzie oczekiwaliby od Black Sabbath.".


źródło: Filip Sarniak
Czytaj dalej...

Worms of Senses: premiera albumu "Give Up!"

Dzisiaj premierę ma zapowiadana przeze mnie płyta Worms of Senses: "Give Up!". Zespół, który z powodzeniem miesza ze sobą rock, mathrock, pop, psychodelia, jazz, elektronika, czy metal świętuje wydanie swojego drugiego albumu. Jednak tak naprawdę to ich debiut!

Worms of Senses to zespół grający muzykę w której mieszają się takie gatunki jak: rock, mathrock, pop, psychodelia, jazz, elektronika, eksperyment. Grupa założona została przez muzyków znanych z m.in. Searching For Calm, Fair Weather Friends, ARRM, 52um, czy Æther Ctrl.

Nowy album "Give Up!" to gitarowy brud, zagęszczenie rytmów i warstw brzmień. Nie jest ani czysto ani równo. Są tu dziwne podziały i niby-jazzowe wycieczki. Kraut rockowy puls i punkowa energia. Worms of Senses poddają się temu wszystkiemu, bo to jedyna droga. Wy też się poddajcie brzmieniu "Give Up!".

"Give Up!" zapowiadany był singlami 'Body' i 'Fade Away'. Ta płyta wybudza przez lata uśpiony projekt i powołuje go na powrót do życia.

O czym jest "Give Up!" mówi zespół: "Przekaz „Give Up!" to czysta zabawa, nie ma tu ciężkich znaczeń. Nawet jeżeli są teksty o lękach, kompleksach, czy walce ze stagnacją, to wszystko pretekst, żeby posklejać kilka brył, a potem zeszlifować kanty i zobaczyć w tym nową rzecz. „Give Up!" nie ma praktycznego zastosowania, to nie otwieracz do puszek, narzędzie do zabawy, transportu, ani odpoczynku. To forma kreatywnej wyżywki."

Michał Maślak – wokale, gitary, synthy
Rafał Miciński – bas, fx
Piotr Jeziorko – perkusja, synthy, pady

Worms of Senses zagrają koncerty:
06.04: Piąty Dom, Katowice, koncert z okazji wydania płyty
19.04: Wiatrak, Zabrze (w ramach: Kury "Wiosenna Deprecha Tour")
28.06: Piąty Dom, Katowice, razem z .WAVS
29.06: Chmury, Warszawa, razem z .WAVS

źródło: Filip Sarniak
Czytaj dalej...

Oxford Drama - More & More

Co, jeśli tak naprawdę mamy już wszystko, czego potrzebujemy?

Co, jeśli na dobre utknęliśmy w spirali konsumpcji, skuszeni ładnymi kolorami i chwytliwymi hasłami?

I co, jeśli na horyzoncie brak nowych idei, a wszystko wokół staje się aż za dobrze znajome?

"More & More", trzeci singiel z nadchodzącej czwartej płyty Oxford Drama "The World Is Louder", mierzy się ze wszystkimi tymi pytaniami i ujawnia zupełnie nowe oblicze duetu.

Zainspirowani brytyjskim punkiem i jazzem, Małgorzata Dryjańska i Marcin Mrówka stworzyli swoją odę do bezpretensjonalnego, punkowego tańca – tego, który tańczysz, gdy zupełnie nie przejmujesz się, czy ktoś patrzy.

Utwór narodził się jako prosta pętla modularnego syntezatora, która szybko zmieniła się w pełnoprawną kompozycję. Już od pierwszych sekund słychać, że na "More & More" Oxford Drama zapuszczają się w nowe muzyczne terytoria. I że czują się tam, jak u siebie.

Kto dyktuje trendy: artyści czy odbiorcy? Co wyróżnia piosenkę w gąszczu innych? I czy to wszystko ma jakiekolwiek znaczenie? Posłuchaj "More & More" i oceń, czy to wystarczająco chwytliwa odpowiedź.


źródło: FABRYKA ROZGŁOSU
Czytaj dalej...

COREY GLOVER (Living Colour) i MIKE ORLANDO (Adrenaline Mob) prezentują drugi singiel Sonic Universe!

„Higher" to drugi singiel Coreya Glovera (Living Colour) i Mike'a Orlando (Adrenaline Mob) zapowiadający ich debiutancki album pod szyldem Sonic Universe. Płyta zatytułowana „It Is What It Is" ukaże się 10 maja. Singlowi „Higher" towarzyszy teledysk.
Nie ma wątpliwości, że siła głosu Coreya, wznoszące się riffy Mike'a oraz sekcja rytmiczna Bookera Kinga i Taykwuana Jacksona sprawią, że oczekiwania słuchaczy wzrosną. Album został nagrany w Sonic Stomp Studios Mike'a Orlando w Nowym Jorku, a teledysk po raz kolejny wyreżyserował Tom Flynn (Lamb of God, Buckcherry). Klip pokazuje czterech muzyków u szczytu kariery i chemię między nimi - element niezbędny do wyczarowania nowych muzycznych światów z galaktyk hard rocka, funku, punka, thrash i metalu.
Niebiosa otwierają się 10 maja i z nieba spadnie debiutancki album Sonic Universe „It Is What It Is".


źródło: MYSTIC PRODUCTION
Czytaj dalej...

ØRGANEK POWITAŁ WIOSNĘ NOWYM SINGLEM Z ALBUMU MTV UNPLUGGED

„I znowu wiosna wiosna wiosna wokół nas!" Z właśnie tej okazji Ørganek prezentuje nowy singiel. „Wiosna" w wersji MTV Unplugged brzmi, jak na wiosnę przystało - niezwykle świeżo i interesująco.

Album „ØRGANEK MTV UNPLUGGED" z którego pochodzi „Wiosna", odniósł sukces sprzedażowy i uplasował się na drugim miejscu oficjalnej listy sprzedaży OLiS w wersji winylowej i na trzecim w wersji CD!

Gęsta, teatralna atmosfera, humor przeplatany charakterystyczną liryką, zawadiacką stylizacją oraz energią artystów, przeniosły publiczność wprost do Bohemy Paryża lat 40-tych, gdzie królowały taniec, śpiew i wspaniała zabawa!

Koncert będzie wyemitowany na antenie MTV w kwietniu 2024.

Tomasz Organek tak mówił o udziale w projekcie:

"Zaproszenie do udziału w cyklu MTV Unplugged to wyjątkowa okazja do świętowania dekady działalności zespołu. Wyłączenie prądu wcale nie wyklucza dobrej zabawy i mocnych wzruszeń, wprost przeciwnie, słuchacz jest w stanie dotknąć istoty muzyki naszego zespołu. Najbardziej jesteśmy dumni z nowych aranży, takich z pogranicza stylów, jazz, muzyka literacka, rock, manouché, trochę jest w tym jakiegoś kabaretu, może burleski - mamy nasze lata dwudzieste. Plus moda, teatr, nic tylko otwierać butelki z szampanem, grać i tańczyć do rana."


Zespół wystąpił w składzie:


Tomasz Organek - śpiew, gitara,


Tomasz Lewandowski - instrumenty klawiszowe,


Robert Markiewicz - perkusja, skrzypce,


Adam Staszewski - gitara basowa.


Tomasz Orłowski – trąbka, flugelhorn,


Szymon Łukowski – flety, klarnet, saksofony, dzwonki,


Maciej Kociński – saksofony, klarnety,


Bartłomiej Halicki – puzony.


Za aranżacje sekcji dętych odpowiadają Tomasz Lewandowski, Szymon Łukowski i Tomasz Orłowski.


Za aranżacje utworów odpowiadają Tomasz Lewandowski, Robert Markiewicz, Adam Staszewski oraz oczywiście Tomasz Organek.


Zespół jest obecnie w trakcie trasy koncertowej – doskonałe występy w wielu miastach już za nami, a najbliższe daty to:

23.03.2024 Inowrocław, Teatr Miejski Arlekinada
25.03.2024 Bydgoszcz, Opera Nova
8.04.2024 Lublin, Centrum Spotkania Kultur
9.04.2024 Rzeszów/Jasionka, G2 Arena | Sala Kongresowa
10.04.2024 Kraków, Centrum Kongresowe ICE
11.04.2024 Bielsko-Biała, Cavatina Hall
22.04.2024 Katowice, NOSPR –
KONCERT WYPRZEDANY!
29.04.2024 Białystok, Filharmonia Podlaska

źródło: Mystic Productions
Czytaj dalej...
Subskrybuj to źródło RSS