Menu

Hania Rani - 'Whispering House' Ft Ólafur Arnalds

Whispering House to bardzo ważny utwór na moim albumie, który miałam przyjemność stworzyć i skomponować z wyjątkowym artystą i człowiekiem - Ólafurem Arnaldsem.

W zeszłym roku, podczas mojego pobytu na Reykjaviku na Islandii w związku z innym projektem, wpadłam na Ólafura w lokalnej restauracji i umówiliśmy się na spotkanie następnego wieczoru, aby posłuchać kompozycji z mojej nowej płyty. Kilka miesięcy wcześniej zapytałam go, czy chciałby dołączyć do jednej z moich piosenek, ale tak naprawdę nie zaplanowaliśmy, kiedy i jak to zrobić. Przypadkowe spotkanie w Reykjaviku było doskonałym pretekstem, by w końcu ruszyć z pracą. Następnego dnia przyszłam do jego studia i pokazałam mu jeden z utworów, o którym myślałam. Powiedział "Hania, to już brzmi świetnie. Dlaczego nie stworzymy czegoś od zera? Wolałbym stworzyć coś z tobą, niż dodawać linię melodyczną do utworu".

Byłam bardzo zaskoczona, ponieważ nigdy nie odważyłabym się poprosić o tak duże zaangażowanie - podejrzewałam, że to może być zbyt wiele dla Ólafura, biorąc pod uwagę jego napięty harmonogram, ale najwyraźniej się myliłam.

Powiedziałam "W porządku, wrócę za 2 tygodnie". Spotkaliśmy się ponownie pod koniec października i spędziliśmy cały dzień po prostu improwizując. To był piękny moment dla nas obojga - móc w spokoju i w bardzo luźnej atmosferze wspólnie tworzyć, nie patrząc na zegarek. Wydaje mi się, że tak dla mnie, jak i dla Olafura to było to coś specjalnego, na co zazwyczaj w codziennym pędzie po prostu nie mamy czasu.

Główny motyw kompozycji został zaintonowany przez Ólafura na jego słynnym syntezatorze Korg i tak bardzo spodobał nam się jego niejednoznaczny i delikatny charakter, że od razu zaczęliśmy improwizować do tej prostej sekwencji jednocześnie - ja na małej pianoli, a Ólafur na pianinie Kawai. Po jakimś czasie, przeniosłam się z klawiatury do mikrofonu wokalowego, aby dograć linię wokali, które później pocięliśmy i zapętliliśmy. Szepczący wokal delikatnie wtopił się w miękkie dźwięki Korga i Juno, splątane z subtelnymi pasażami maleńkiej pianoli i ciepłymi akordami pianina.

Bardzo spodobał mi się ten efekt i czułam, że udało nam się wymyślić coś nowego dla nas obojga.

Jeśli chodzi o tytuł - pomysł pochodzi z czasów, gdy mieszkałam przez kilka miesięcy w Amsterdamie, mniej więcej w okresie nagrywania albumu. Wynajmowałam przestrzeń w pięknym starym domu z wyjątkowo cienkimi ścianami. Trudno było odgadnąć, które dźwięki pochodzą z zewnątrz, a które z wewnątrz, które należą do sąsiadów, a które do współlokatorów. Lubiłam wyobrażać sobie, że to sam dom szepcze i stąd pochodzą wszystkie szmery, trzaski i szepty.

Kiedy piosenka z Ólafurem była już gotowa, przypomniałam sobie o tym i postanowiłam nazwać utwór wspomnieniem mojego pobytu w Whispering House w Amsterdamie.


źródło: FABRYKA ROZGŁOSU
Czytaj dalej...

WaluśKraksaKryzys znamy szczegóły nadchodzącego albumu

Znamy szczegóły nadchodzacej płyty WalusiaKraksyKryzysa. Data premiery, trasa koncertowa, preorder płyty "+ piekło + niebo +"

Dotychczasowe single pokazały różnorodność nadchodzącej płyty. Od lekkiego "Dla Marcina p.", przez ciężki i mocny utwór nagrany ze Zdechłym Osą-" COŚ NIECOŚ", po shoegaze'ową balladę "Gdybym wtedy wiedział, to co teraz wiem". Jedno jest pewne od wydania "Ataku", w życiu Walentego zmieniło się wiele, co można usłyszeć w jego tekstach.

"po dwóch latach wracam z płytą "+ piekło + niebo +", której premiera zaplanowana jest na 20.10.2023r.

"to są najważniejsze informacje o tej płycie: to będzie moja najważniejsza płyta, to będzie płyta o obrazie moich uczuć religijnych przez uczucia religijne, to będzie płyta o życiu, to będzie płyta o śmierci, to będzie płyta o miłości, to będzie płyta o przemocy, to będzie płyta o kosmosie, to będzie płyta o chorobie, to będzie płyta o lekach. bez ciekawości nie ma mądrości."-WKK.

"napisałem to jakiś czas temu i teraz napisałbym podobnie"- wkk.

Premiera albumu została zaplanowana na 20 października, do tej pory mają się ukazać jeszcze dwie piosenki (13 i 18 października).


Trasa promująca album rusza już w październiku:


20.10 Katowice

5.11 Kraków

9.11 Gdańsk

17.11 Szklarska Poręba

18.11 Toruń

19.11 Kołobrzeg

7.12 Ostrów Wielkopolski

8.12 Szczecin

14.12 Lublin

15.12 Warszawa

26.01 Wrocław

27.01 Poznań


Copyright © 2023 ADRIANNA ROSINSKA
Czytaj dalej...

COLD WAR - KROSTA NA MÓZGU - 2023 !

Prezentujemy pierwszy singiel z powstającej obecnie płyty: COLD WAR pt. "REVOLUTION", która ukaże się w 2024 rocku.Kawałek: "KROSTA NA MÓZGU" - muzyka i słowa: Grzegorz K. Witkowski to cover grupy: IDEE FIXE z 1985 rocku.

Nowe nagrania powstają w studiu Rafała Rogala Rogulskiego w składzie:

Piotr Zajdel - gitara, śpiew
Rafał Rogulski - gitara
Paweł Wolski-Rzewuski - bass
Tomasz Sembrat – perkusja

Biografia COLD WAR:
https://www.mtj.pl/artysta/cold-war
Czytaj dalej...

Gus G Trio - Bochnia Rocks!

Gus G, znany ze współpracy z power metalowym zespołem Firewind oraz ze współpracy z Ozzym Osbourne'em ponownie odwiedzi Bochnię, ale tym razem zagra solowy koncert ze swoim repertuarem. Promował będzie swoją ostatnią solowa płyte „Quantum Leap". Jako gitarzysta Ozzyego Osbournea z którym grał w latach 2009-2017, był chwalony za swoje umiejętności gry na gitarze i kompozycje, styl i wirtuozowskie wykorzystanie techniki gry. Nagrał z Ozzym świetny album „Scream". Zyskał uznanie dzięki potężnemu brzmieniu i umiejętności łączenia elementów klasycznego metalu z nowoczesnymi wpływami.

W Bochni zagra w trio ze znanym nam, fantastycznym basistą Francesco Caporalettim i równie świetnym perkusista Roberto Piramim!


Bochnia Rocks 19-10-2023r.

Miejski Dom Kultury w Bochni, Kino Regis, ul.Regis 1

godzina 20.00

bilety: 120,-


Organizatorzy:

Kubicki Entertainment

Ela & Piotr Lekki

źródło: Miejski Dom Kultury w Bochni
Czytaj dalej...

Perkusista AC/DC na koncertach w Polsce !

Mając szesnaście lat występował z Tomem Jonesem. W trakcie swojej 50-letniej kariery koncertował m.in. z: Jimmym Pagem (Led Zeppelin), Davidem Gilmourem (Pink Floyd) i… Olivią Newton Jones. Zagrał setki koncertów na wszystkich kontynentach. Jednak największą sławę przyniosła mu współpraca z AC/DC. To właśnie Slade grał na albumie „The Razor’s Edge”, z którego pochodzą takie światowe hity jak „Thunderstruck”, „Are You Ready”, i „Moneytalks”. W kwietniu 2024 roku na czterech koncertach w Polsce wystąpi legendarny perkusista - Chris Slade.

The Chris Slade Timeline:
04.04.2024, 19.00 – Katowice – Kinoteatr Rialto
05.04.2024, 19.00 - Warszawa – Proxima
06.04.2024, 19.00 – Bydgoszcz - Kuźnia
07.04.2024, 19.00 – Poznań – Klub B17

Bilety w przedsprzedaży:
179 zł, w dniu koncertu 199 zł


Chris Slade karierę zawodową rozpoczął w sklepie z butami. Na szczęście w wieku szesnastu lat zdecydował, że woli grać na perkusji. Pierwszy zespół, w którym występował nazywał się Tommy Scott and the Senators, a jego wokalistą był Tom Jones. Przez pięćdziesiąt lat swojej kariery Chris nagrywał i koncertował z największymi gwiazdami rocka i muzyki popularnej. Manfred Mann's Earth Band, Count Basie, Tom Jones, Paul Rodgers, Jimmy Page, The Firm, David Gilmour, Uriah Heep, Gary Moore, Asia, Michael Schenker, Olivia Newton John, Gary Numan – to tylko niektóre z nich.
Największą sławę przyniosła mu współpraca z AC/DC. To właśnie Slade grał na albumie „The Razor’s Edge”, z którego pochodzą światowe hity: „Thunderstruck”, „Are You Ready”, i „Moneytalks”. Płyta dotychczas sprzedała się w 5 milionach egzemplarzy! Wraz z AC/DC Chris odbył również dwie światowe trasy koncertowe, wystąpił na płycie koncertowej oraz nagrał singiel „Big Gun”, który promował film i ścieżkę dźwiękową do filmu „Bohater ostatniej akcji” z Arnoldem Schwarzeneggerem w roli głównej.
W 2012 roku artysta założył swój własny zespół – The Chris Slade Timeline. Na występy grupy składają się utwory zespołów, w których grał Chris, przeplatane jego własnymi kompozycjami. To prawdziwy przegląd historii rocka – od AC/DC do Led Zeppelin. Zespół koncertuje przede wszystkim w Wielkiej Brytanii i Europie. O muzykach z The Chris Slade Timeline perkusista mówi: że "ci muzycy są tak dobrzy, jak wszyscy, z którymi kiedykolwiek grałem!" Koncerty w Polsce to również możliwość usłyszenia i zobaczenia niesamowitego zestawu perkusyjnego, który Chris nazwał „Rock or Bust”.

Chris Slade w sieci:
https://www.facebook.com/ChrisSladeACDC
https://chrisslade.com/

źródło: Art Muza Sp. z o.o. / Kuźnia Bydgoszcz
Czytaj dalej...

Henry No Hurry w Rzeszowie! - spotkanie autorskie...

Henry No Hurry opowiada!
Czy w dzisiejszym świecie jest jeszcze miejsce na snucie opowieści?
Czy w dobie wszechobecnych obrazów, filmów, podcastów i rozszerzonej rzeczywistości możliwy jest powrót do najbardziej pierwotnej formy dzielenia się przemyśleniami? Czy to nie będzie monotonne, nudne?
A może prawdą są słowa pojawiające się w książce, o której mowa poniżej, że "opowiedziane [ jest ] ważniejsze od zobaczonego"?
Może snujący opowieść człowiek zawsze będzie czymś ciekawym?
Może to atawizm - jak gromadzenie się wokół ogniska, "tylko po to" by posłuchać jak ktoś dzieli się swoją historią?
Wawrzyniec Dąbrowski, autor książki "Alchemia Czarnych Lodowców", chce to sprawdzić. Zaprasza na spotkanie, w którym zabiera w podróż śladami bohaterów jego powieści - dwóch ekscentrycznych muzyków uciekających przed bylejakością ich życia.
Podobnie jak w monodramie "Kontrabasista" Patricka Suskinda, okoliczności muzyczne są tu wykorzystane zaledwie jako punkt wyjścia do rozważań znacznie szerszych.
Możemy się zatem spodziewać zarówno zabawnych anegdot z życia w trasie koncertowej, opowieści o "zimowych odosobnieniach" jak i wielu innych filozoficznych przemyśleń, podanych z humorem i bez patosu.
Spotkanie ma formę zbliżoną do monodramu orbitującego wokół wydanej przez Paśnego Buriata powieści "Alchemia Czarnych Lodowców", po której uczestnicy zaproszeni są do luźnej rozmowy, zadawania pytań, oraz dzielenia się swoimi przemyśleniami.
W trakcie spotkania / po spotkaniu będzie możliwość zakupu książek oraz ilustracji autorstwa Ekateriny Shramko.

O KSIĄŻCE
To, przesycona symboliką i realizmem magicznym, powieść drogi.
Dwaj muzycy, Henry i Harry, wyruszają w tajemniczą podróż, która początkowo przynosi upragnioną ulgę oraz wyczekiwane od dawna uczucie świeżości i zachwytu.
Przemierzane kilometry zdają się jednak w osobliwy sposób oddziaływać również na tektonikę ich stanów psychicznych.
Niepostrzeżenie znajoma rzeczywistość zaczyna się rozklejać i tracić wyraźne kontury, a bohaterowie stają przed pytaniem: czy to ucieczka, czy dążenie ku czemuś? A może ich podróż odbywa się w g ł ą b ?
Kiedy siatka współrzędnych geograficznych znika całkowicie, egzystencjalne otwarcie przybiera charakter tak gwałtowny, iż nieuchronnie prowadzi do pytań o własną poczytalność...

FRAGMENT KSIĄŻKI:
„Przebyło się więc wreszcie ten nieskończenie martwy dystans, tę drogę widmo – od końca do początku.
Zaczynało się znowu chcieć.
Zaczynało się znowu żyć.
Znów się zaczynało.
Gnało nas na peryferia, na rubieże, ku kresom. Przeczuwaliśmy, że poza orbitami rozpędzonych miast musi przecież istnieć jakiś zupełnie inny wymiar. I teraz, właśnie teraz, potrzeba sprawdzenia tego stała się silniejsza od całej reszty. Byliśmy gotowi na wszystko! Chcieliśmy włożyć palec w ranę życia, poczuć ból, poczuć przyjemność, poczuć c o k o l w i e k, co wyrwałoby nas z tego stanu nieznośnej bylejakości. Uciekaliśmy z raju, który niepostrzeżenie stał się dla nas zdecydowanie za ciasny".
O AUTORZE:
Wawrzyniec Jan Dąbrowski (ur. 1982), choć urodzony na warszawskim Żoliborzu, mawia, że z gór był od zawsze. Komponuje, gra i pisze. Na swoim koncie ma 19 wydawnictw fonograficznych i przeszło pół tysiąca koncertów, w tym występy na takich festiwalach jak Open'er Festival (2010) czy Off Festiwal (2018). Od 2017 roku oddany niszowemu projektowi na poły muzycznemu, na poły podróżniczemu, jednoosobowemu, obwoźnemu zakładowi koncertowemu – Henry No Hurry. Włóczykij, samotnik i umiarkowany eskapista. Przez kolegów muzyków określany mianem pustelnika arystokraty. Od ponad 15 lat związany z myślą wschodu oraz tym, co nazywa praktyką bezruchu. Mieszka w różnych miejscach, obecnie w Górach Kaczawskich.

O PROJEKCIE "HENRY NO HURRY"
Henry No Hurry!
Jeden samochód, kilka instrumentów.
Bez pośpiechu, bez oczekiwań.
Sam ze sobą i swoimi „dziwactwami".
Raz Henry a raz Harry.
Dr Jekyll i Mr Hyde.
Henry No Hurry to projekt na poły muzyczny, na poły podróżniczy i po trosze pisarski. Ten jednoosobowy zakład koncertowy Wawrzyńca Jana Dąbrowskiego [udzielającego się wcześniej m.in. w zespołach Henry David's GUN i Letters From Silence] wyruszył w trasę na początku 2017 roku i do dzisiaj odwiedził ponad 330 miejsc w kilku krajach [Polska, Niemcy, Czechy, Słowacja, Ukraina, Szwajcaria, Łotwa, Estonia]. Henry No Hurry zagrał trasę koncertową, między innymi, po schroniskach górskich, po prywatnych mieszkaniach, a w 2020 przemierzył Polskę od Dolnego Śląska po Suwalszczyznę dając występy w tak nietypowych miejscach jak: złomowisko aut, opuszczony dworzec PKS czy wnętrze starej cerkwi. Nie zabrakło go także na festiwalach - z OFF Festivalem [2018], MiedziankaFest [2019], Songwriter Łódź Festiwal [2021], Kino Na Granicy [2021] oraz Patrząc na wschód [2020] na czele.
Pod względem scenicznym to osobliwy one man show, w trakcie którego kompozycje z pogranicza gatunków indie-folk oraz singer-songwriter przeplatane są licznymi anegdotami i ekscentrycznym filozofowaniem. Urozmaicone instrumentarium [gitary, ukulele, pianino, przeszkadzajki], nierzadko zapętlane przy pomocy loopera, tworzy wiele planów, a tym samym wrażenie jakby na scenie występowała więcej niż jedna osoba. Niektórzy odnajdują w tym spektaklu emocjonalność zbliżoną do takich wykonawców jak: Fink, Bon Iver czy Glen Hansard.
Jesienna trasa koncertowa bezpośrednio związana jest z wydaną w kwietniu 2023 roku książką pt. "Alchemia Czarnych Lodowców" [wydawnictwo Paśny Buriat]. Jak mówi o niej sam autor: "Ta, tworzona równolegle do warstwy muzycznej, powieść drogi, stanowi niejako podsumowanie sześciu lat doświadczeń eksperymentu pod nazwą Henry No Hurry". Możemy spodziewać się zatem zarówno zabawnych anegdot z życia w trasie koncertowej, opowieści o "zimowych odosobnieniach" jak i wielu innych luźnych przemyśleń, podanych z humorem i bez patosu.
Henry No Hurry ma również na swoim koncie trzy płyty "The Calving Of Inner Glaciers" [2019], "Maroon Dot" [2020] oraz „Koniec z panem" [2022].
Gra wyjątkowe koncerty!

Henry No Hurry – spotkanie autorskie promujące książkę
wtorek, 17 października 2023, godz. 19:00
Rzeszów – Kino za rogiem (ul. Świętego Mikołaja 6)

Wstęp "co łaska" - zbiórka do kapelusza w trakcie spotkania.

Wydarzenie na Facebooku: www.facebook.com/events/1249771765707288

źródło: Agencja Koncertowa – Borówka Music
Czytaj dalej...
Subskrybuj to źródło RSS