Menu

de Myszkins wydali nowy album

de Myszkins wydali nowy album
fot. press
de Myszkins to ostrołęcki projekt działający na styku muzyki i literatury. Rockowa alternatywa miesza się z poezją, przesterowane brzmienia z nawiązaniami do filmowej klasyki, a przyjemnie brzmiące melodie sąsiadują z niemal punkową agresywnością. Taki jest drugi album „Myszek”, który 16 czerwca miał swoją premierę na platformie Bandcamp.

„Ten album to powrót do młodzieńczych fascynacji muzycznych” – wyznaje Piotr Grzymałowski, twórca de Myszkins oraz jedyny stały i niewirtualny członek projektu. „Uświadomiłem sobie, że dobry rock and roll powinien zawierać szczyptę dekadencji; że moi ulubieni muzycy nie byli miłymi facetami. Muzyka rockowa powinna być trochę niebezpieczna, śmiała w pomysłach i poszukiwaniach. To dlatego włączyłem cobainowski przester i stanąłem przed mikrofonem. Mam nadzieję, że udało się uzyskać efekt intrygującej brzydoty”.

Zestaw zatytułowany po prostu „2” to kontynuacja niektórych pomysłów z pierwszego albumu Myszkinów oraz z wydanej rok później epki.

Debiut ukazał się w 2021 roku i zawierał muzykę nieco spokojniejszą niż jego pełnowymiarowy następca. Obok utworów śpiewanych znalazło się sporo kompozycji instrumentalnych, okraszonych samplami pochodzącymi m.in. z „Nocy żywych trupów” George'a A. Romero. W nagraniach wzięli udział artyści znani z ostrołęckiej sceny muzycznej: Izabela Kiernozek, Adam Wołosz, Anna Puławska oraz Przemysław Zera. Muzycy zaśpiewali (lub zagrali) w niektórych utworach, dodatkowo wspierając w nich Grzymałowskiego kompozytorsko lub tekściarsko.

W marcu 2022 roku premierę miała epka o tytule „Zbierają się cienie”. To muzyczny tryptyk do wierszy Stanisława Kałuckiego, ostrołęckiego poety, który na początku lat 80-tych zasłynął wierszami poświęconymi... pracy w rzeźni. Drastycznej poezji Kałuckiego towarzyszyła muzyka o agresywnym, momentami punkowym charakterze. Opublikowany przed kilkoma tygodniami drugi album de Myszkins to rodzaj stylistycznego mostu pomiędzy dwoma pierwszymi wydawnictwami.

Twórca de Myszkins nie ukrywa, że jego projekt to nie tylko zabawa muzyczna, ale też sposób realizacji filozoficznej i literackiej pasji. Grzymałowski jest autorem dwóch książek poetyckich, w których metafizyka miesza się z popkulturą, ciężki filozoficzny temat z (auto)ironicznym żartem. Nie inaczej jest na nowym albumie Myszkinów:

"Na moje nowe kawałki można spojrzeć jak na próbę realizacji filozofii absurdu w muzyce rockowej. Coś z tej absurdalności uwidacznia się w dziwacznej manierze wokalnej; coś w idiotycznie zgrzytliwej solówce gitarowej w jednym z utworów; coś w strukturze nagrań, która nie zawsze zachowuje logikę standardowej piosenki; coś w zestawieniu polszczyzny, również tej poetyckiej, z bełkotem przypominającym mowę Szekspira".

Nie jest to jednak absurd tak całkiem rozpczaliwy i pozbawiony nadziei. Spoza pogmatwanych literackich i popkulturowych odniesień prześwituje Transcendencja, której sposób uobecniania się jest jednak tajemniczy, niejednoznaczny, wyraźnie ambiwalentny.

"Patronem tego projektu jest książę Myszkin, tytułowy bohater Idioty Dostojweskiego" – mówi Grzymałowski. "W realu chciałbym być tak czysty i prosty jak Myszkin, ale moja literacko-muzyczna wersja tej postaci, to Myszkin zwariowany, właściwie monstrum, któremu przeszczepiono lewą półkulę mózgu Raskolnikowa. Jeśli więc książkowy Myszkin jest wcieloną ewangelią, to moje artystyczne odczytanie tej ewangelii przypomina, że obok świetlistości aniołów jest w niej też miejsce dla demona południa".

Albumu można posłuchać na platformie Bandcamp.


Lista utworów

de Myszkins

„2”

1. The Look [czyli wyciekanie świata]
2. Violetta Vampir [czyli mefistofeles of po-la-la-land]
3. List do Iron Mana
4. Prośba [do wiersza Stanisława Kałuckiego]
5. [nocami spastykowałem]
6. de cliches of de blues
7. de quiz song [czyli jaka to melodia?]
8. de cliches of de pan[crock]
9. Nic mnie już więcej... [czyli Juliusz de Poet]
10. Stół [do wiersza Stanisława Kałuckiego]
12. Król-Duch [czyli jak białych jagniąt jesteście gromada]
12. de glitch song

Link do nowego albumu na Bandcamp:

https://demyszkins.bandcamp.com/album/2

źródło: de Myszkins

Skomentuj

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.