Menu

ROK Z KULTEM, TYDZIEŃ 4: PIOSENKA MŁODYCH WIOŚLARZY / PŁYTA "POSŁUCHAJ TO DO CIEBIE" 1987

ROK Z KULTEM, TYDZIEŃ 4: PIOSENKA MŁODYCH WIOŚLARZY / PŁYTA "POSŁUCHAJ TO DO CIEBIE" 1987
Zapraszamy do spędzenia roku 2023 z KULTEM - który w tym roku świętuje XLI-lecie działalności - słuchajcie, oglądajcie, dzielcie się muzyką KULTU z innymi - ich twórczość to potężny rozdział historii polskiej muzyki i coś, co zna każdy z nas.
W tym tygodniu sięgamy ponownie do albumu "Posłuchaj to do Ciebie" - i kawałka "Piosenka Młodych Wioślarzy".

"Piosenka młodych wioślarzy" była debiutem fonograficznym Kultu - zespół nagrał ten utwór na potrzeby kompilacji "Jeszcze młodsza generacja" wydanej przez Tonpress w roku 1985. Znalazły się na niej młode, obiecujące zespoły, tuż po debiucie lub wręcz debiutanci - między innymi Madame, T. Love Alternative, Aya RL i także Kult. Formacja miała za sobą już kilka lat koncertowania, ale nie doświadczyła jeszcze pracy w studio.
Pomimo że "Piosenka..." nie była faworytem kapeli, Tonpress wybrał akurat tę propozycję, toteż Kult do pracy w studio przygotował się starannie.
Neutralny tekst utworu, zatytułowanego w sposób absurdalny, przekonał władze Tonpressu. Słuchaczy przekonała zaś aranżacja - wyrazista, tętniąca basem, z oryginalnymi, pulsującymi klawiszami. Najbardziej charakterystyczny jest jednak wokal Kazika - wyrzuca z siebie bardzo szybko poszczególne frazy, śpiewając bardzo szybko i dodając na początku i na końcu charakterystyczne intro - powtarzane jak mantrę "ojojojoj".
Piosence towarzyszył teledysk, pierwszy w historii Kultu.

Przed nami jeszcze co najmniej 33 tygodnie z muzyką KULTU - co tydzień będziemy prezentować poszczególne kawałki z kompilacji jubileuszowej, a w końcu roku premierowe, świeżo nagrane utwory KULTU. Bądźcie z nami!

źródło: S.P. Records & Publishing Company

Skomentuj

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.