Menu

Green Day świętuje ćwierć wieku "Nimrod"Box "Nimrod 25 - 25th Anniversary Edition" w styczniu

Green Day świętuje ćwierć wieku "Nimrod"Box "Nimrod 25 - 25th Anniversary Edition" w styczniu
Pięciokrotnie nagrodzony Grammy zespół Green Day świętuje 25-lecie swojego piątego, trzykrotnie pokrytego platyną albumu "Nimrod". Z okazji jubileuszu 27 stycznia 2023 roku ukaże się "Nimrod 25 - 25th Anniversary Edition". Box zawierać będzie oryginalną płytę, jak również wcześniej niepublikowane nagrania demo oraz zapis koncertu, który odbył się 14 listopada 1997 roku w Electric Factory w Filadelfii. Składający się z 20 utworów set zawiera kilka piosenek z "Nimrod" oraz uwielbiane przez fanów utwory z poprzednich płyt. Wśród 14 nagrań demo znalazły się natomiast dwa niewydane wcześniej numery Green Day ("You Irritate Me" i "Tre Polka") oraz również niepublikowany cover klasyka Elvisa Costello "Alison".

Album "Nimrod" pierwotnie ukazał się 14 października 1997 roku. Płyta znalazła się w Top 10 Billboardu dzięki przebojowym singlom "Hitchin' A Ride", "Redundant", "Nice Guys Finish Last" i "Good Riddance (Time of Your Life)", z których ten ostatni sprzedał się w 5 milionach egzemplarzy w samych Stanach Zjednoczonych. Piosenka została napisana jako złośliwa ballada i stała się soundtrackiem do najważniejszych momentów życia każdego z nas, a pojawiła się nawet w finale serialu "Kroniki Seinfelda".

Płyta trzykrotnie pokryła się platyną w USA, a w kilkunastu krajach - m.in. w Wielkiej Brytanii, Japonii, Kanadzie, Australii i Hiszpanii - zdobyła multiplatynowy, platynowy czy złoty status. - Jeśli "Dookie" był albumem, który umieścił zespół na głównej scenie, "Nimrod" to wielowymiarowe rozwinięcie skrzydeł i mistrzowskie opanowanie tego, kim są - napisał dziennikarz magazynu "KERRANG!", a Alternative Press określił dzieło mianem "game-changera".

Wydawnictwo "Nimrod 25 - 25th Anniversary Edition" ukaże się w dwóch limitowanych, winylowych wersjach - czarnej oraz dedykowane niezależnym sklepom płytowym wytłoczonej na srebrnym wosku. Winylowy box zawiera 20-stronicową książkę o wymiarach 12" x 12", plakat, naszywkę, ekskluzywną slipmatę i pamiątkową przepustkę za kulisy. Box z 3 płytami CD zawiera książeczkę, naszywkę oraz pamiątkową przepustkę za kulisy.

W sprzedaży pojawiła się również uwielbiana przez fanów koszulka w stylu vintage oraz inne gadżety z epoki "Nimrod", które przez ograniczony czas dostępne są w sklepie internetowym zespołu.

W minione wakacje trio, które ma już swoje miejsce w Rock and Roll Hall of Fame, wyprzedało koncerty w Europie i zagrało na takich festiwalach, jak Innings, Shaky Knees, Lollapalooza, Outside Lands, Rio In Rio, Sea Hear Now czy Firefly. Green Day wystąpił ponadto na Grand Prix Formuły 1 w Singapurze, przyciągając największy tłum od trzech lat (65 tysięcy fanów). Trio pojawi się również na nadchodzącym Grand Prix Formuły 1 w Austin.


Założony w kalifornijskim Berkeley jest jednym z najlepiej sprzedających się zespołów wszech czasów, czego dowodem 75 milionów sprzedanych płyt i 10 miliardów łącznych odsłuchów i odsłon wideo.

Pięciokrotni laureaci Grammy i członkowie Rock and Roll Hall of Fame swój przełomowy album "Dookie" wydali w 1994 roku. Zestaw znalazł 10 milionów nabywców i otrzymał diamentowy status, przyczyniając się w dużej mierze do popularyzacji punk rocka. "Entertainment Weekly" uznał Green Day za najbardziej wpływowy zespół pokolenia, a "Rolling Stone" zauważył, że zainspirowali do powstania najwięcej młodych zespołów od czasu KISS.

W 2004 roku Green Day wydał rock operę "American Idiot", która w USA rozeszła się w nakładzie 8 milionów egzemplarzy, zapewniając grupie uznanie dziennikarzy oraz Grammy w kategorii Najlepszy rockowy album. - To ekscytujący materiał, rodzaj płyty, która wyznacza nowe parametry tego, co jest możliwe dla punkowo-rockandrollowej kapeli w XXI wieku - zauważył krytyk "Mojo". W 2010 roku dzieło doczekało się wystawianej na Broadwayu musicalowej adaptacji, która spotkała się powszechnym uznaniem.

Wydany w lutym 2020 roku trzynasty longplay Green Day, "Father Of All... ", zadebiutował na 1. miejscu zestawienia Album Sales Chart Billboardu oraz na szczycie list sprzedaży w Wielkiej Brytanii i Australii.

W lipcu 2021 roku Green Day wyruszył w trasę The Hella Mega Tour (w towarzystwie Fall Out Boy i Weezer). Trasa w Stanach Zjednoczonych obejmowała 20 wyprzedanych koncertów stadionowych - w tym w tak znanych miejscach jak Wrigley Field w Chicago, Fenway Park w Bostonie i Dodger Stadium w Los Angeles - a łączna frekwencja wyniosła ponad 630 000 fanów.

źródło: Warner Music Poland

Skomentuj

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.