Menu

Śmierć kliniczna na żywo w Kinoteatrze-X !

Śmierć kliniczna na żywo w Kinoteatrze-X !
Po trzydziestu dziewięciu latach nakładem wytwórni Zima Records ukazał się LP „Śmierć kliniczna na żywo w Kinoteatrze-X”. Był to przełom w karierze zespołu. Dzięki temu materiałowi grupa zaczęła być zapraszana na najważniejsze festiwale rockowe w kraju, z Jarocinem 83 na czele.

Na płycie znalazło się dziewięć utworów z początkowego okresu twórczości, w tym „Edukacja kopulacja” w zupełnie innym aranżu, niż ten z singla.

Śmierć Kliniczna działała w Gliwicach w latach 1982-85. Trzon zespołu stanowili: Darek Dusza, Wojtek Jaczyczko, Marek Czapelski, Jerzy Mercik i Jacek Szafir. Z zespołem występowali również: Ziut Gralak, Mateusz Pospieszalski, Piotr Malak i Leszek Biolik. Grupa rozpoczęła karierę na festiwalu Jarocin 82, potem zagrała w kraju cykl koncertów klubowych. Od roku 1983 występowała na wszystkich liczących się festiwalach rockowych w Polsce (Jarocin, FAMA, Opole, Rockowisko, Rock Arena). O zespole powstał film dokumentalny, a piosenka "Paciorek" została wykorzystana w filmie fabularnym "To tylko rock". Muzycy nagrali dwa single, jeden z utworów ("Nienormalny świat") przez długie miesiące gościł na Liście Przebojów Trójki. Niestety następną piosenkę zdjęła cenzura. Zespół nie miał w tamtych czasach możliwości nagrania płyty, co było jednym z powodów zaprzestania działalności. Siłą Śmierci Klinicznej było oryginalne i nowatorskie łączenie stylów: punka, nowej fali, reggae czy ska. Muzycy nie bali się też eksperymentów i improwizacji. Słuchaczy przyciągały również intrygujące teksty piosenek, znacznie odbiegające od punkowych schematów.

Pomimo wielu propozycji Śmierć Kliniczna nie reaktywowała się i reaktywować się nie zamierza. Wyjątkowo we wrześniu 2016 roku Darek Dusza i Jurek Mercik zagrali brawurowy koncert z okazji trzydziestopięciolecia powstania zespołu. Natomiast czterdziestkę zespół uczcił wydaniem tej płyty winylowej.

Śmierć kliniczna na żywo w Kinoteatrze-X
str. A
01 Paciorek 02:22
02 Turecki 05:01
03 Psychopata 05:16
04 W potylicę 04:53
05. Wsio budiet kukuruza 02:02

str. B
06 Brzemienny cmentarz 02:55
07 Nasza edukacja 05:52
08 Żołnierzu 05:15
09 Zarąbałem Cię siekierą 04:31
oraz w bonusie: Mój pierwszy pogrzeb (sł. D. Dusza, muz. M. Czapelski, D.Dusza. W. Jaczyczko, J. Mercik)
Utwory: 1 i 7 sł. D. Dusza, muz, D. Dusza,
2, 4, 5, 8 i 9 sł. W. Kurdziel, muz: M. Czapelski, D.Dusza. W. Jaczyczko, J. Mercik
3 sł. W. Kurdziel, muz. W. Jaczyczko
6 sł. M. Czapelski, muz: M. Czapelski, D.Dusza. W. Jaczyczko, J. Mercik

Nagrań dokonano w maju 1983 roku w Kinoteatrze X w trakcie wspólnego koncertu z Brakiem.
Śmierć Kliniczna w składzie:
Jerzy Mercik – śpiew, Jacek Szafir – śpiew, przeszkadzajki, Darek Dusza – gitara, Wojciech Jaczyczko - bas, Marek Czapelski - perkusja

Master: Jarek Toifl
Projekt okładki: Prosiak
Wydawnictwo Zima Records

źródło: Darek Dusza

Skomentuj

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.