Menu

Rockowy debiut : Datura

Rockowy debiut : Datura
Datûra

Zespół został powołany do życia w marcu 2020 r. na początku pandemii, kiedy to Albert pogrążony w ciemnościach kwarantanny wertował strony internetu w poszukiwaniu głosu, który mógłby wyśpiewać jego najskrytsze smutki.
Wiedziona pasmem rozczarowań i tragiczną wizją przyszłości przepowiedzianą jej przez wróżkę, Maja była zdesperowana spełnić swoje odwieczne marzenie o założeniu zespołu. Musiała więc natknąć się na ogłoszenie Alberta wywieszone na jednej z facebookowych ścian. W krótkim czasie oboje doszli do muzycznego porozumienia dusz i połączyli siły twórcze, czego rezultatem był utwór The Fall, który znalazł się na debiutanckiej EP.

Jako pierwszy do składu dołączył Marcin, tak jakby od początku wiedział, że jego przeznaczeniem jest uderzać w bębny Datûry. Było to najszybsze w historii rocka znalezienie perkusisty do zespołu.
Poszukiwania basu okazały się już nieco trudniejsze. Na pomoc przyszła magia burzy, a zaklęcia rzucone w eter sprowadziły na kolejną próbę zespołu jegomościa, który znał tajniki elektryki, a w dodatku lubił kolor fioletowy. Tym sposobem do zespołu dołączył basista Robert. Żeby krąg mógł się domknąć, Daturzanie potrzebowali piątego żywiołu. W roli gitarzysty rytmicznego najlepiej sprawdził się Krzysztof wnosząc do zespołu iskrę dobrego humoru.

Przez dwa lata Daturzanie pracowali w pocie czoła ćwicząc i komponując utwory, by w lipcu 2022 r. móc zagrać debiutancki koncert w Warszawie, który spotkał się ze szczególnym entuzjazmem ze strony słuchaczy. Cztery utwory, które ukazały się na EP pełnią formę rozdziałów, a każdy z nich opowiada odzielną historię na pograniczu snu i jawy, fikcji i rzeczywistości. Twórczość Datûry również odbywa się na pograniczu różnych gatunków muzycznych. Powolne, gęste, hipnotyczne riffy otulone są przestrzennymi efektami i lekkim, eterycznym wokalem, a wszystko dopełniają połamane rytmy i nieokiełznane krzyki.

Do żarzącego się kotła wsypaliśmy dawkę post-metalu, dorzuciliśmy trochę progresji, doprawiliśmy całość nutką doomu i łzami post-punka, a mieszanka wybuchła niczym ambientu chmura. Tak narodził się ten dziwny twór, Datûra.

Skład:
Albert Stąpór - gitara
Michalina Maja Rutkowska - wokal
Marcin Bystrzycki - perkusja
Robert Gancarczyk - gitara basowa
Krzysztof Kolaj - gitara

Skomentuj

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.