Menu

Galeria: Bastard Disco - płyta “Satelity”

Galeria: Bastard Disco - płyta “Satelity”
„Pisanie tekstów do nowych piosenek stało dla mnie pewnym wyzwaniem. W pewnym momencie poczułem się głupio śpiewając po angielsku do Polaków, sam będąc Ukraińcem. W pewnym momencie poczułem nutę nieszczerości. Że udaję, że jestem z zespołu z Washington D.C., a angielski to mój ojczysty język. Ale przecież tak nie jest” – mówi Iurii Kasianenko, wokalista zespołu Bastard Disco i autor tekstów do utworów z najnowszej płyty „Satelity”.
„Pomyślałem, że skoro mam coś do powiedzenia, warto to powiedzieć prosto, warto być usłyszanym i zrozumianym. Później zastanowiłem się dlaczego chcę to powiedzieć i czy warto w ogóle to mówić. Myślałem też czym jest piosenka w swojej istocie, czemu ma służyć” – dodaje Kasianenko.
„Dlatego nowe teksty są nie tyle o tematach globalnych, ile o mnie, moich bliskich, znajomych, ich problemach i tragediach. Te nigdy nie są zbyt małe i błahe. Starałem się, żeby w tekstach było również trochę humoru. Pod tym względem, jest to płyta bluesowa. I mimo tego, że jest ona przeważnie smutna, to – przewrotnie - jest też pełna optymizmu” – podsumowuje.
Trzecia płyta Bastard Disco jest nowym wcieleniem zespołu. Teksty zostały napisane po polsku, a muzyczny klimat nieco odszedł od wcześniejszej stylistyki emo-grunge’owej i powędrował w bardziej mroczną, wręcz gotycko-post punkową stronę.
Nowy tragiczny kontekst wielu utworów dopisała koszmarna rzeczywistość, która wdarła się do naszego wspólnego świata z hukiem rosyjskich bomb zrzucanych na ukraińską ziemię. Część tekstów pisanych przez Iurę zyskała nową, upiorną wymowę.
Jeden z kawałków zaczyna się słowami „Nikt nie chciał umierać”. Każda wojna jednak kiedyś się kończy, a zbrodniarze zostają osądzeni i zapamiętani. Ten sam utwór kończy się słowami „Nie jesteś w tym sam/nie jesteś w tym sama”.
Materiał został zarejestrowany w kultowym studiu Wieloślad pod okiem i uchem Michała Ścibiora. Nad miksem i masteringiem albumu czuwali kolejno Zach Weeks z legendarnego God City Studio w Salem w Stanach Zjednoczonych i Magnus Lindberg (gitarzysta Cult Of Luna) z VRTKL Audio w Sztokholmie.
Bastard Disco dzielili scenę z takimi zespołami, jak Japandroids czy Shame, grali również m.in. na scenie głównej OFF Festivalu, Soundrive, Spring Break. Ich dotychczasowy dorobek to dwa albumy wydane we współpracy z wytwórnią Antena Krzyku. Płyty zostały entuzjastycznie przyjęte przez prasę i recenzentów, w tym Gazetę Wyborczą, radiową Trójkę, Noisey Magazine Poland, Red Bull Music, Porcys, Gonzo Circus czy Ox Fanzine

źródło: Antena Krzyku

Skomentuj

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.