Menu
Jerzy Szlachta

Jerzy Szlachta

KARPATHIAN RELICT (prog/tech death) prezetuje drugi singiel z nadchodzącej płyty

KARPATHIAN RELICT została założony jako Orthodox w 2006 roku przez Bogdana Lewickiego i Andrzeja Czujko. Pod tym szyldem zespół nagrał i wydał debiutancki album "Forever Not Yet". Po 2 latach stagnacji, kiedy Bogdan i Andrzej przenieśli się do Polski - Orthodox w 2013 roku został przemianowany na KARPATHIAN RELICT z Patrykiem Olbertem (bas) i Adrianem Mięsowiczem (wokal). Następnie grupa wydała „Beyond The Over" (2017) reedycję „Forever Not Yet" (2018). W kolejnych latach ich muzyczna podróż nadal trwała, tworzyli nową muzykę – by w końcu ustatkować się z Bartkiem Oleniaczem jako gitarzystą, a później z Mateuszem Baczkiem na pozycji basisty.

Obecnie podkarpacki zespół przygotowuje się do wydania nowego studyjnego albumu pod tytułem "Never Be After". Premiera trzeciego albumu zaplanowana jest na 9 września 2023 roku i ukaże się w wersji cyfrowej i na płycie CD nakładem francuskiej kooperacji MusikÖ_Eye i Metal Exhumator. Pre-order jest dostępny tutaj.

Album będzie zawierał 8 utworów, w których rdzenem jest death metalj. W utworze "The Moth" gościnnie Eliza Kuźnik (KSU) zagrała na skrzypcach. Perkusję nagrał Piotr "Koła" Dorotniak w Stodoła Studio. Muzykę zmiksował i zmasterował Adrian Mięsowicz (Tribe Five Studio), który odpowiadał za udźwiękowienie koncertu nagranego z okazji 44-lecia (BluRay 4K) najstarszego polskiego zespołu punkrockowego KSU. Okładkę i layout wykonał Michał "Xaay" Loranc (God Dethroned, Kamelot, Nile).

Komentarz zespołu: „Płyta zawiera "nasze" połączenie technicznego death metalu i muzyki progresywnej. W kilku miejscach pojawią się także instrumentalne przerywniki na instrumentach rzadko spotykanych w muzyce ekstremalnej, ale szczegółów nie będziemy zdradzać. Mamy nadzieję, że słuchacze również podzielą się emocjami i wspólnie dotrwamy do publikacji całego wydawnictwa.

Nowa płyta jest odzwierciedleniem tego, czego sami lubimy słuchać, a ponieważ każdy z nas ma zupełnie inny gust, staraliśmy się to w jakiś sposób połączyć. Mamy nadzieję, że nowy album dostarczy słuchaczom wiele frajdy z odkrywania tego, co jest na nim nagrane i sprawi, że będą chcieli do niego wracać raz po raz i za każdym razem będzie to nowe doświadczenie w obcowaniu z naszą muzyką".

Wczoraj KARPATHIAN RELICT wypuścił klip do nowego singla "The Masochist", który możecie obejrzeć tutaj ➡ https://youtu.be/dhAU35SkSas

YouTube
YouTube
Produkcja: Karol "Panku" Pankiewicz & Karpathian Relict
Reżyseria i edycja: Karol "Panku" Pankiewicz
Mix & mastering: Adrian Mięsowicz (Tribe Five Studio)

Tracklista:

The Moth
Bury In The Past
Closed Book
Silent Water Pt. I
Silent Waters Pt. II
Жach
My Anthem
The Masochist
­

źródło: Solid Rock PR

Reedycja kultowego albumu Frontside

Album "...i odpuść nam nasze winy..." został wydany po raz pierwszy w 2002 roku przez Mystic Production i stanowił przełom w karierze zespołu. Była to druga płyta studyjna Frontside, która zaprezentowała nowe, cięższe i bardziej agresywne oblicze grupy. Zawierała 11 utworów utrzymanych w stylistyce metalcore'u z elementami death metalu i thrash metalu. Teksty poruszały tematykę religijną, społeczną i osobistą, a wokalista Sebastian "Astek" Flasza śpiewał zarówno po polsku, jak i po angielsku.
Album spotkał się z bardzo dobrymi recenzjami zarówno krytyków, jak i fanów. Został nagrodzony Fryderykiem w kategorii "najlepszy zespół hard & heavy" w 2003 roku. W 2004 roku ukazała się anglojęzyczna wersja płyty pod tytułem "Forgive Us Our Sins", wydana przez szwedzką wytwórnię Regain Records.

Łukasz Dunaj - „Noise Magazine" na łamach „Thrash'em'all" nr1/2003 pisał przyznając albumowi 10/12 punktów:

„To na naszej scenie zespół wyjątkowy, ponieważ nie przychodzi mi do głowy żaden inny wykonawca w tak kompetentny i przekonywający sposób mieszający w jednym tyglu hard core i death metal. Przeszczep udał się znakomicie, a FRONTSIDE wprost emanuje zwierzęcą energią, siłą i rasowością. Czuć, że nic nie jest tu robione na siłę, a muza jest wykonywana z pasją i zaangażowaniem godnym lepszej sprawy."

Z kolei Jarosław Szubrycht - dziennikarz „Gazety Wyborczej" na łamach „Mystic Art: nr 21/2003 tak opisywał album:

„Mamy w katalogu prawdziwy Immortal, jedyny i niepowtarzalny Morbid Angel i Dimmu Borgir z krwi i kośći. Imitacjom dziękujemy! Nie mieliśmy jednak do tej pory takiego zespołu jak Frontside, bo takiego zespołu jak Frontside jeszcze nie było, bo piekielni hardcore'owcy z Sosnowca są niepowtarzalni i oryginalni."

***

Frontside to zespół założony w 1993 roku w Sosnowcu przez Sebastiana "Astka" Flasza i Mariusza "Demona" Dzwonka. Początkowo grupa grała crossover, ale z czasem zmieniała swój styl na metalcore i deathcore. Obecnie skład zespołu tworzą: Wojtek "Mollie" Moliński (wokal), Mariusz "Demon" Dzwonek (gitara rytmiczna), Dariusz "Daron" Kupis (gitara prowadząca), Wojciech "Novak" Nowak (gitara basowa) i Tomasz "Toma" Ochab (perkusja).
Frontside to jeden z najpopularniejszych i najbardziej cenionych polskich zespołów metalowych, który ma na swoim koncie dziewięć albumów polskojęzycznych i trzy anglojęzyczne. Zespół koncertował na wielu festiwalach i trasach koncertowych w Polsce i za granicą, dzieląc scenę z takimi gwiazdami jak Iron Maiden, Madball, Sepultura czy Trivium.

źródło: Mystic Production

Zespół Gar Wolanda z Rzeszowa wygrał Rockową Noc !

Rzeszowska formacja Gar Wolanda wygrała 18 edycję Rockowej Nocy, która odbywa się na miasteczku akademickim Politechniki Rzeszowskiej. Oprócz statuetki oraz kwoty 3000 zł zespół otrzymał także specjanlną, przyznawaną po raz pierwszy nagrodę Klubu Motocyklowego Still Roses z Rzeszowa.  Natomiast formacja Blackjob z Krakowa otrzymała nagrodę w postaci czeku na 1000 zł oraz statuetki za najlepszą interpretację utworu Tadeusz Nalepy. 

Do kunkursu łącznie zgłosiło się 92 podmioty wykonawcze, po preselekcji do występu na dużej scenie dopuszczono 5 zespołów: GED z Rzeszowa, Blackjob z Krakowa, Distoria z Warszawy, Gar Wolanda z Rzeszowa i Deceaded z Rzeszowa. Jury stwierdziło, że wszystkie zespoły prezentowały bardzo wysoki poziom wykonawczy.

Zapraszam do obejrzenia galerii fotografii z tego konkursu. Wywiad ze wzycięzcami usłyszycie w audycji Jerzego Szlachty - Rock Rolla, 30 siepnia o godz.21.00 w proradio.pl

Jethro Tull w Bydgoszczy!

Ian Anderson to Jethro Tull, a Jethro Tull to Ian Anderson. Istniejący od 1967 r. zespół został założony właśnie przez niezwykle uzdolnionego i ekstrawaganckiego multiinstrumentalistę. W kwietniu br. Jethro Tull wydał nowy album - „RökFlöte”. Natychmiast po wydaniu płyty, Anderson z resztą muzyków wyruszył w trasę koncertową zatytułowaną: „The Seven Decades World Tour 2023”. We wrześniu Jethro Tull wystąpi w Polsce.

Trasa „The Seven Decades World Tour 2023” skupia się wokół wczesnych albumów grupy realizowanych w klimacie progresywnym. Są to zatem: „Stand Up”, „Benefit”, „Aqualung”, „Thick As A Brick”, „Passion Play” oraz “Thick As A Brick 2”. Nagrania z tych właśnie płyt są wykonywane podczas nowych emocjonujących i starannie wyreżyserowanych koncertów. Co oczywiste, nie zabraknie również utworów z „RökFlöte”.

Czas, kiedy z powodu pandemii, koncerty nie mogły się odbywać, Anderson z zespołem wykorzystał na nagranie nowego materiału. „RökFlöte” jest oceniana jako niezwykle udana płyta, nawiązująca do najlepszych pozycji w dyskografii zespołu. Jethro Tull przyjedzie do Polski w składzie: Ian Anderson (śpiew, flet, gitara akustyczna, mandolina, buzuki, harmonijka ustna, ukulele), David Goodier (bas), John O'Hara (klawisze), Joe Parrish (gitara) oraz Scott Hammond (perkusja).
Jethro Tull to brytyjski zespół rockowy, należący do kanonicznych grup, dzięki którym muzyka rockowa nabrała takiego, a nie innego kształtu. Założyciel – Ian Anderson – nazwę zespołu zaczerpnął od nazwiska żyjącego na przełomie XVII i XVIII wieku angielskiego agronoma. Grupa nigdy nie zamknęła się w obrębie jednego stylu muzycznego i inspirowała się: blues rockiem, folk rockiem, rockiem progresywnym oraz hard rockiem. Teksty piosenek są zazwyczaj pełne metafor, poetyckie, ironiczne i często prowokacyjne.
Mimo wielu zmian składów, grupa działa od 1967 r. a jego spiritus movens pozostaje artystycznie nieobliczalny lider - Ian Anderson. Jethro Tull nagrało ponad dwadzieścia albumów. Spośród nich, płyty takie jak: „Aqualung” (1971 r.), „Thick as a Brick” (1972 r.) czy „Heavy Horses” (1978 r.) są uznawane za absolutną klasykę rocka.

Bydgoski koncert Jethro Tull odbędzie się 17 wrześnie 2023 r. (niedziela) w Hali Sisu (ul. Toruńska 59) o godz. 19.00 (otwarcie bramek – godz. 18.00). Bilety w cenie od 185 zł do 335 zł są dostępne na stronach: eBilet, Ticketmaster, Eventim, Rock Serwis.
Zdjęcia: materiały prasowe organizatora

źródło: Dawid Brykalski
Subskrybuj to źródło RSS