Menu
Jerzy Szlachta

Jerzy Szlachta

Nick Mason na jedynym koncercie w Polsce

Już 28 maja w łódzkim klubie Wytwórnia wystąpi artysta, o którym napisać „legendarny” bądź „kultowy” to mało. Nick Mason to perkusista Pink Floyd i zarazem jedyny członek grupy, który zagrał na wszystkich jej płytach oraz koncertach. Mason z pierwszorzędnym towarzystwem muzyków–przyjaciół na swoich koncertach wskrzesza pierwszy, najbardziej psychodeliczny okres Pink Floyd.

Tym razem trasę zatytułowano „Echoes Tour”. Jest to nawiązanie do jednego z najsłynniejszych utworów Pink Floyd – „Echoes”. Kompozycja jest uznawana za jedno z największych dokonań zespołu. Ukazała się na płycie „Meddle” z 1971 r., trwa ponad 20 minut i zajmuje całą stronę B płyty analogowej. Utwór od początku swego istnienia wymykał się prostym interpretacjom, a pierwotny tytuł brzmiał: „Return to the Son of Nothing”.

https://www.youtube.com/watch?v=PGwPSPIhohk

Na trasę Mason zabiera sprawdzonych muzyków, którzy nie muszą się wstydzić swych solowych dokonań. W Łodzi obok lidera na scenie pojawią się: Gary Kemp (gitara i śpiew, Spandau Ballet), Lee Harris (gitara, Blockheads), Guy Pratt (bas, Pink Floyd) oraz Dom Beken (keyboards). W wywiadach promujących wydarzenie Lee Harris wspomina, że jego przodkowie pochodzą właśnie z Łodzi: „Moja prababcia urodziła się w Łodzi, więc chętnie odwiedzę to miejsce i zobaczę, skąd pochodzę. Wiem, że organizator szuka kamienicy, w której urodziła się moja prababcia. Bardzo jestem ciekaw tego miejsca i miasta. Przed koncertem przypomnę sobie rodzinne opowieści, poczytam o Łodzi. Jestem ciekaw moich korzeni i nowego miejsca, w którym zagramy. Co do samego koncertu – chcemy dołożyć do naszego repertuaru kilka nowych piosenek i być może zagrać dwa zestawy utworów, z przerwą między nimi.”

https://www.youtube.com/watch?v=ab8cP26wjU4

Poprzedni, polski koncert Nicka Masona odbył się w 2019 r. w Warszawie. Występ określono jako wybitny, znakomity i hipnotyzujący. W czasopiśmie „Teraz Rock” zajął trzecią pozycję wśród najlepszych koncertów, jakie odbyły się w roku 2019.

Nick Mason to prawdziwa legenda rockowej muzyki psychodelicznej oraz progresywnej. W 1965 r. był jednym z założycieli Pink Floyd. Grupa nagrała piętnaście albumów, które sprzedały się w łącznym nakładzie blisko 300 mln egz. Pink Floyd do dziś pozostaje inspiracją dla wielu młodych zespołów, a systematycznie wznawiane płyty grupy cieszą się niesłabnącym powodzeniem. Mason, oprócz trasy koncertowej w 2019 r., nie występował od roku 2005. Wtedy wraz z Pink Floyd wystąpił na słynnym koncercie charytatywnym „Live 8”. Hobby artysty to wyścigi samochodowe i stare, unikatowe auta.

https://www.youtube.com/watch?v=vLHBdIpJ43A

Koncert odbędzie się 28 maja 2022 r. (sobota) o godz. 18.30. Bilety w cenie 249 zł i 299 zł (balkon -miejsca siedzące) dostępne są na portalu: eBilet.pl oraz na stronie organizatora: https://summerfogfestival.com/strona-glowna/. Miejsce imprezy to Klub Wytwórnia, ul. Łąkowa 29, Łódź.

Zdjęcia: mat. pras. organizatora

OFF Festival Katowice 2022: Mura Masa dołącza do line-upu festiwalu

Rozchwytywany brytyjski producent i DJ, jeden z najbardziej popularnych polskich raperów i kwartet z Pakistanu wystąpią w Dolinie Trzech Stawów w Katowicach. Mura Masa, Bedoes i Jaubi dołączają do tegorocznej edycji OFF Festivalu.


Mura Masa
Alexander Crossan miał niewiele ponad 20 lat kiedy wydał debiutancką płytę - i od razu pojawiła się nominacja do Grammy w kategorii Najlepszy Album Taneczny/Elektroniczny. Nic dziwnego, ten brytyjski producent i DJ rzeczywiście doskonale wie, jak ściągnąć ludzi na parkiet. Udowodnił to zarówno autorskimi nagraniami (trzeci duży materiał już w drodze!), jak i remiksami oraz produkcjami dla innych artystów, od Ariany Grande po Stormzy’ego, od Perfume Genius po Lady Gagę i Blackpink.

Bedoes
„Jestem idolem dla tak wielu, lecz dla siebie jestem śmieciem” – to jedna z niewielu linijek „Rewolucji romantycznej”, które odważymy się zacytować w informacji prasowej i zarazem dobre wprowadzenie do pełnego sprzeczności świata Borysa Przybylskiego. Bydgoski raper łączy uliczny syf ze wzniosłą poezją, śmieje się przez łzy, wściekłość gasi liryzmem. „Mogę ci tylko powiedzieć, abyś walczył, ja jestem przykładem na to, że możesz mieć wszystko” – to prawda. Ma 24 lata i jest jednym z najbardziej popularnych polskich raperów, co łatwo zmierzyć jedną płytą diamentową, dwiema platynowymi i jedną złotą.

Jaubi
Kwartet z Pakistanu, który muzykę tradycyjną swojego regionu przetyka spiritual jazzem i hip-hopem. Na swojej debiutanckiej płycie „Nafs at Peace” połączył też siły z polskim pianistą Markiem „Latarnikiem” Pędziwiatrem (znacie go z EABS i Błota) oraz brytyjskim saksofonistą Tenderloniousem. Razem przekładali nauki Koranu na uniwersalny, uduchowiony język muzyki. „Naft at Peace” to materiał chwalony przez Pitchfork, „The Guardian” (płyta miesiąca!), „DownBeat” czy Bandcamp – i jego koncertowa premiera będzie miała miejsce właśnie na OFFie!


Wypatrujcie kolejnych informacji na www oraz w naszych social mediach!

https://off-festival.pl/
https://www.facebook.com/offfestival/
https://www.instagram.com/offfestival/
https://twitter.com/
https://www.youtube.com/channel/UCjdFO9zsG9kiM-kHbdMin-A

OFF Festival Katowice 2022 odbędzie się w dniach 5-7 sierpnia, tradycyjnie w Dolinie Trzech Stawów. Wystąpią wcześniej ogłoszeni: Iggy Pop, Central Cee, Metronomy, Rina Sawayama, Bikini Kill, DIIV, ROMY, Papa Dance gra „Poniżej krytyki”, Alyona Alyona, Kacperczyk, Pi’erre Bourne, Yves Tumor & Its Band, Altın Gün, Molchat Doma, Dry Cleaning, Q, WaluśKraksaKryzys gra „MiłyMłodyCzłowiek”, Prospa, DJ Seinfeld presents Mirrors: Live, Erika de Casier, Myd (LIVE BAND), Natalie Bergman, Arooj Aftab, Yard Act, Shygirl, Sofia Kourtesis, Ela Minus, Mdou Moctar, The Armed, Crows, Squid, Lex Amor, Duchy i inni...

Karnety dostępne są na naszej stronie https://off-festival.pl/
Karnet 3-dniowy: 419 zł oraz karnet 3-dniowy z polem namiotowym: 519 zł.

Gospodarzem festiwalu jest Miasto Katowice, Sponsorem Głównym – Perlage, Sponsorem Sceny Leśnej – Rossmann, natomiast Sponsorem Sceny Eksperymentalnej – BUH.

źródło: OFF FEstival

Tyrada nowa płyta "Opium"

Jesteśmy zespołem tworzącym muzykę heavymetalową. Powstaliśmy w Lublinie, w 2018 roku. Na koncie mamy jedną płytę długogrającą "Adaryt", wydaną w 2019 roku. Premiera naszej nowej płyty "Opium" odbędzie się już 15 maja 2022 roku. Link do naszego fanpage'a na Facebooku: https://www.facebook.com/Tyradaofficial

Muzykę Tyrady można było usłyszeć między innymi w Trójce Polskiego Radia, Antyradio, a w piątek o Tyradzie ukazał się obszerny artykuł w Dzienniku Wschodnim. Inspiracje czerpiemy ze stylistyki znanej z lat 80-tych i 90-tych. Mowa o czasach, kiedy brzmienie tego gatunku muzycznego z pewnością było nietuzinkowe, a kompozycje nadzwyczaj inspirujące i nietuzinkowe.

Skład zespołu:
Karol Koter - wokal
Mateusz Kosnowicz - gitara
Łukasz Kosnowicz - gitara
Krystian Krzewiński - perkusja
Krystian Kwas - gitara basowa

Pozdrawiamy
- Zespół Tyrada

The Rolling Stones świętują 45. rocznicę występu w klubie El Mocambo

Z okazji 45. rocznicy legendarnego występu The Rolling Stones w niewielkim klubie El Mocambo w kanadyjskim Toronto, przygotowano serię atrakcji dla fanów. Począwszy od koncertowego albumu „Live at the El Mocambo” przez wystawę, ciche aukcje, po spotkania z ekspertami w legendarnym klubie. Wszystko to pod hasłem „The Rolling Stones Revisited - Live at the El Mocambo”.

14 maja będzie świętem kanadyjskiego epizodu w imponującej 60-letniej karierze zespołu i wspomnieniem wydarzeń z 1977 roku, kiedy to pod szyldem The Cockroaches The Rolling Stones powrócili do klubowego wcielenia z wczesnych lat działalności i zapewnili fanom dwa niezapomniane wieczory porywającej muzyki.

13 maja po raz pierwszy oficjalnie ukażą się nagrania z dwóch słynnych, tajnych koncertów grupy, które odbyły się w marcu 1977 roku w mieszczącym 300 osób klubie w Toronto. 23 utwory, na nowo zmiksowane przez Boba Clearmountaina, wydane zostaną pod tytułem „Live At The El Mocambo” na podwójnym CD, czterech czarnych winylach, czterech neonowych winylach oraz w formacie cyfrowym.

W ramach obchodów rocznicy niezapomnianego show, 14 maja otwarte zostaną drzwi klubu El Mocambo, a każdy z gości otrzyma replikę wejściówki na backstage z oryginalnego koncertu The Rolling Stones z 1977 roku. Na miejscu odbędzie się spotkanie z ekspertami, wystawa, ciche aukcje pamiątek i wydawnictw grupy, a przede wszystkim premiera płyty „Live at the El Mocambo”. Całe przedsięwzięcie „The Rolling Stones Revisited - Live at the El Mocambo” będzie transmitowane pod tym adresem.
Spotkanie z panelistami odbędzie się między 20:00 a 23:00 czasu polskiego, a poprowadzi je popularny radiowiec, Jeff Woods.
Wśród ekspertów znajdą się:
Duff Roman - Były dyrektor programowy CHUM FM, który odegrał kluczową rolę w zorganizowaniu dwóch tajnych koncertów Rolling Stonesów w El Mocambo w 1977 roku
Rob Bowman - Nagrodzony Grammy muzykolog, któremu udało się wejść na jeden z koncertów bez przepustki. Bowman był także w posiadaniu wielu z bardzo poszukiwanych utworów, które po raz pierwszy ukazują się na nowym albumie „Live at the El Mocambo”
David Marskell - Dyrektor generalny TheMuseum w Kitchener-Waterloo, które ostatnio gościło wystawę The Rolling Stones Unzipped. W 1977 roku David był jednym z fanów, którzy ustawili się w kolejce na występy w Elmo, ale nie udało mu się wejść
David Bluestein - Booker w El Mocambo w czasach tajnych koncertów The Rolling Stones. Był obecny na obu koncertach i ma wiele wspaniałych historii do opowiedzenia o tych historycznych muzycznych wieczorach
Michael Wekerle - Właściciel obecnego El Mocambo. Jest zagorzałym fanem Rolling Stonesów, przez lata zbierał pamiątki po nich i ma wiele opowieści, którymi chętnie się podzieli

Koncert w El Mocambo był niezwykłym wydarzeniem, gdyż The Rolling Stones, którzy mieli za sobą 15 lat kariery, pojawili się w małym klubie w Toronto incognito. Na afiszu widniała nazwa kanadyjskich rockmanów April Wine oraz tajemniczych The Cockroaches, którymi okazali się właśnie Stonesi. Bilety można było wygrać w radiowym konkursie. W trakcie dwóch wieczorów to oczywiście April Wine byli supportem, a The Rolling Stones zapewnili muzyczne doznania, o których w Toronto i całej Kanadzie wspomina się do dziś.

Na setlistę złożyły się interpretacje utworów Muddy’ego Watersa („Mannish Boy”) czy Bo Diddleya („Crackin’ Up”) oraz takie szlagiery jak „Let’s Spend The Night Together”, „Tumbling Dice”, „Honky Tonk Woman” i „Hot Stuff”.
45 lat później to podróż do nieposkromionej energii z początków istnienia The Rolling Stones.


źródło: Universal Music
Subskrybuj to źródło RSS