Menu

11. Festiwal Rocka Progresywnego im. Tomasza Beksińskiego

11. Festiwal Rocka Progresywnego im. Tomasza Beksińskiego
W dniach 8 - 9 lipca w Toruniu odbędzie się już po raz 11. Festiwal Rocka Progresywnego im. Tomasza Beksińskiego. Impreza od lat uważana za Święto Polskiego Rocka Progresywnego, mająca na celu promocję naszych rodzimych wykonawców spod znaku rocka progresywnego tym razem przenosi się do malowniczego Amfiteatru przy Muzeum Etnograficznym w Toruniu.

Jak co roku organizatorzy, czyli Stowarzyszenie Inicjatyw Niezależnych PROGRES zaprosili na Festiwal kilku czołowych wykonawców z Polski a także dwóch Gości Specjalnych z Holandii. Podczas imprezy zobaczymy więc fenomen ostatnich lat, zespół Art Of Illusion, powracający po latach milczenia, bardzo lubiany w naszym kraju zespół Grendel, a także uznawane za wielkie nadzieje zespoły: Yesternight, Backward Runners, Animate czy Here On Earth. Dużą ciekawostką z pewnością będzie też występ niezwykłej formacji Halucynacje, czerpiącej wpływy z klasycznych brzmień sprzed kilku dekad. Gwiazdami tegorocznej edycji będą wykonawcy z Holandii: uznany w całej Europie zespół Flamborough Head oraz znakomity gitarzysta Eddie Mulder.

Nie zabraknie podczas Festiwalu wielu przedsięwzięć wspierających. Zorganizowane zostanie między innymi spotkanie autorskie z Wiesławem Weissem, Redaktorem Naczelnym miesięcznika "Teraz Rock", autorem Encyklopedii Muzyki Rockowej oraz monografii "Tomek Beksiński. Portret Prawdziwy". Ponieważ ostatnio znów głośno zrobiło się wokół postaci legendarnego, tragicznie zmarłego radiowca i felietonisty Tomka Beksińskiego, organizatorzy postanowili zorganizować spotkanie z osobą która doskonale go znała i może powiedzieć prawdę.

Tradycyjnie Stowarzyszenie wręczy Nagrodę im. Roberta RoRo Roszaka przyznaną tym razem za najlepsze wydawnictwo roku 2016. W tym roku Członkowie SIN PROGRES wybrali album warszawskiej formacji Love De Vice zatytułowany "Pills".

Organizatorzy zapewniają na terenie Amfiteatru kilka punktów gastronomicznych, kiermasze płytowe oraz loterie z atrakcyjnymi nagrodami. Na teren Amfiteatru warto przyjść całymi rodzinami bowiem zapewnione zostaną nawet atrakcje dla najmłodszych, którzy będą mogli się wyszaleć w obszernym "figloraju".  

PLAN FESTIWALU

SOBOTA - 8 LIPCA

13.00 - Piknik rodzinny, gry i zabawy dla dzieci a także atrakcje sportowe dla młodzieży i dorosłych

16.00 - Początek Festiwalu.

Koncerty:
HERE ON EARTH
HALUCYNACJE
BACKWARD RUNNERS
EDDIE MULDER (koncert akustyczny)
FLAMBOROUGH HEAD

a także:
Wręczenie Nagrody im. Roberta RoRo Roszaka dla zespołu LOVE DE VICE
Po zakończeniu koncertów 'After Party' w Klubie Muzycznym NRD (ul. Browarna 6)

NIEDZIELA - 9 LIPCA

13.00 - Piknik rodzinny, gry i zabawy dla dzieci a także atrakcje sportowe dla młodzieży i dorosłych

13.30 - spotkanie autorskie z Wiesławem Weissem w Auli Muzeum Etnograficznego

16.00 - otwarcie II dnia festiwalu

Koncerty:
ANIMATE
YESTERNIGHT
GRENDEL
ART OF ILLUSION

O FESTIWALU...

Festiwal jest imprezą o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym. Ma na celu promocję klasycznej muzyki rockowej podniesionej do rangi sztuki, która od ponad 40 lat fascynuje i zaspokaja najbardziej wyrafinowane gusty muzyczne na całym świecie. Podczas festiwalu mają okazję zaprezentować się najlepsze polskie zespoły z tego gatunku muzycznego. Co roku zapraszamy także wybijające się formacje zagraniczne w charakterze Gościa Specjalnego, co dodatkowo powoduje budowanie międzynarodowych kontaktów kulturalnych i podnosi rangę przedsięwzięcia. Impreza jest darmowa dla widzów, zawsze odbywa się latem w plenerze. Nosi zaszczytne imię Tomasza Beksińskiego wspaniałego dziennikarza polskiego radia, wielkiego miłośnika rocka progresywnego i innych klimatycznych gatunków muzycznych. W tym roku będziemy mieli zaszczyt zaprosić zespoły oraz naszych widzów do bardzo wyjątkowego miejsca w Toruniu. Jest nim malowniczy Amfiteatr przy Muzeum Etnograficznym. Miejsce to usytuowane tuż obok Toruńskiej Starówki zapewnia znakomitą jakość od strony technicznej (akustyka, oprawa) a także od strony logistycznej (bliskość deptaka spacerowego, bogata oferta noclegowa w okolicy).

Celem festiwalu jest promocja rocka progresywnego oraz zorganizowanie wielkiego święta dla fanów tego gatunku muzycznego. Rock progresywny to muzyka o bardzo wysokim poziomie artystycznym. Powszechnie uznawana jest za jedno najwyższych misteriów muzycznego smaku i technicznych doskonałości twórczych w muzyce rockowej.

Dotychczas wzięły w festiwalu udział 44 zespoły z całej Polski. Od kilku lat zapraszamy także na imprezę zespoły z Europy, w charakterze Gościa Specjalnego. Jak dotąd zagrali u nas min.: Władysław Komendarek, Collage, Millenium, Ananke, Tides From Nebula, AnVision, Osada Vida, Retrospective, Art Of Illusion czy Votum a także The Skys (Litwa), Argos (Niemcy) oraz Karnataka (Anglia). Kilka mniej znanych zespołów uczestniczących w poprzednich edycjach festiwalu wypłynęło na szersze wody właśnie dzięki występowi na naszej imprezie. Niezwykle istotną częścią imprezy jest także nasza wspaniała Publiczność, która od kilku lat buduje wyjątkowość corocznych spotkań i której z roku na rok przybywa!W TYM ROKU NA FESTIWALU

W roku 2017 Festiwal chcemy rozłożyć na dwa dni: 8 i 9 lipca. Jest to akurat, o tyle dobry termin, że nigdzie w Polsce nie odbędą się żadne duże Festiwale, jakie mogłyby zainteresować odbiorców tego typu muzyki. Bardzo chcemy by po niewątpliwym sukcesie ubiegłorocznej, jubileuszowej edycji nasz Festiwal znów został zapamiętany przez widzów i samych artystów jako niepowtarzalny spektakl, zarówno od strony artystycznej, jak i wizualnej oraz technicznej. Dzięki ponad dziesięcioletniemu doświadczeniu w organizowaniu tej imprezy doskonale wiemy, co musimy zaoferować widzom, by impreza była atrakcyjna i wciąż mogła się rozwijać. W związku z tym zamierzamy zaprosić do występu na Festiwalu siedmiu czołowych, polskich wykonawców, którzy w ostatnim czasie swą działalnością, wybijają się przed szereg silnej, jak by nie było, polskiej sceny muzyki art-rockowej. Chcemy też by Kujawy i Pomorze zostały zaakcentowane na scenie przez muzyków z tego regionu, bowiem nie od dziś wiadomo, że ten region słynie z wielu znakomitych projektów. Postaramy się by impreza zainteresowała nie tylko fanów tego muzycznego gatunku, ale także i mieszkańców Torunia i okolic, w związku z czym będziemy chcieli przeprowadzić jeszcze lepszą, niż w latach poprzednich, kampanię promocyjną. Przy okazji organizacji Festiwalu w roku 2016 zdobyliśmy mnóstwo nowych kontaktów, podpisaliśmy wiele umów partnerskich oraz zyskaliśmy nowych patronów medialnych. Cała ta sytuacja pozwala bardzo optymistycznie myśleć o dobrej promocji Festiwalu.

Na Festiwalu wystąpi siedem zespołów z Polski (Here On Earth, Halucynacje, Backward Runners, Animate, Yesternight, Grendel, Art Of Illusion) oraz Goście Specjalni zza granicy - holenderska formacja Flamborough Head oraz znakomity gitarzysta Eddie Mulder.

Przerwy pomiędzy koncertami wypełnią, jak zawsze, przedsięwzięcia wspierające. Nie zabraknie wielu tradycyjnych i stałych punktów programu.
Ważnym punktem każdej edycji Festiwalu, jest wręczenie tradycyjnej Nagrody im. Roberta „RORO” Roszaka, nieżyjącego już entuzjasty muzyką progresywną, dziennikarza muzycznego, a także organizatora legendarnych już koncertów. Chcemy w ten sposób przypominać o Robercie, który zrobił bardzo wiele dla młodych polskich zespołów. Był on także współzałożycielem Stowarzyszenia PROGRES, organizatora Festiwalu. Od pięciu lat wyróżnienie to przyznawane jest przez Członków Stowarzyszenia „PROGRES”, za najlepsze wydawnictwo muzyczne za dany rok. Na wyróżnienie mogą liczyć polskie zespoły muzyczne z gatunku rocka progresywnego.W tym toku Nagrodę wręczymy warszawskiej formacji Love De Vice za wydany rok temu album "Pills"

Ważną częścią programu będzie uczczenie pamięci Patrona Festiwalu Tomasza Beksińskiego. Ostatnio dość głośno zrobiło się o tej niezwykłej postaci. Wokół postaci Tomka Beksińskiego istnieje sporo legend, zagadek a nawet kontrowersji. Powstają kolejne książki, nakręcane są filmy i dokumenty, wiele osób poznaje obraz Tomasza można by rzec od nowa. Staje się on coraz bardziej postacią kultową. My chcemy zorganizować spotkanie z osobami, które Tomka doskonale znały za jego życia. Bo tak naprawdę tylko oni mogą dziś opowiedzieć o tej niezwykłej postaci coś więcej. Stąd też pomysł zorganizowania spotkania autorskiego z Wiesławem Weissem - dziennikarzem muzycznym, współzałożycielem i redaktorem naczelnym miesięczników Tylko Rock (1991-2002) i Teraz Rock (od 2003), autorem wspaniałych pozycji książkowych dotyczących muzyki rockowej, w końcu autorem, naszym zdaniem, najlepszej monografii Patrona Festiwalu Tomasza Beksińskiego, wydanej w ubiegłym roku, pod tytułem "Tomek Beksiński Portret prawdziwy".

W przerwach pomiędzy koncertami będą miały miejsce:
- cegiełko-loteria fantowa z wieloma cennymi nagrodami
- będą jak zawsze stoiska z wydawnictwami płytowymi,
- po koncertach organizujemy też spotkania publiczności z występującymi artystami. Odbędą się one w kultowym Klubie NRD, który jest naszym oficjalnym Partnerem przy organizacji Festiwalu.

Podczas trwania Festiwalu będzie funkcjonowało kilka stoisk gastronomicznych. Spośród zgłoszonych oferentów wybraliśmy naszym zdaniem najlepszą ofertę, a wszystko to w trosce o to by na terenie Amiteatru podtrzymać wspaniałą atmosferę jaka wytworzyła się przez wiele lat choćby w Gniewkowie, w Parku Wolności. Uważamy, że nowe miejsce bez problemu także stanie się miejscem kultowym.

Zadbaliśmy także o to, by na imprezę mogły bez problemu przybywać całe rodziny, nawet z dziećmi, dla których także będzie funcjonował specjalny "Figloraj", przygotowany przez firmę GMG - Partnera Festiwalu.

Skomentuj

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.